videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

Svjetski je dan stanovanja

Predviđanja UN-a govore da bi u svijetu do 2030. godine broj ljudi sa neodgovarajućim oblikom stanovanja mogao porasti na 3 milijarde, a danas već oko milijarde živi u neformalnim naseljima i sirotinjskim četvrtima. Prvi ponedjeljak u mjesecu oktobru proglašen je Svjetskim danom stanovanja, a stanari jedne stambene zgrade u Tuzli proglasili su ga i danom svoje, gotovo 60 godina stare, zgrade.

Osamdesetsedmogodišnja Vera Zahirović jedna je od prvih stanarki na adresi ZAVNOBiH-a broj 7 u Tuzli i posljednih gotovo 60 godina tu je njen dom. Osim dobrih susjeda, najradije se sjeća druženja na krovnoj terasi, koju su današnji stanari, zajedničkim snagama, nedavno renovirali i pretvorili u zelenu baštu: “Mi smo gore svi se sunčali, prije mora tamo se pripremali, bilo je prekrasno, ali nije bilo ovako sređeno kao sada. Odem ponekad, kad mogu jer, što se kaže, godine su, teško se kretati i sve, ali mladi imaju sad uglavnom gdje da se druže, kako smo se i mi nekad družili gore”.

Osim terase, tokom posljednje 3 godine stanari su uredili i ostatak zgrade, u šta su, osim angažmana, uložili i značajna vlastita sredstva. Imaju još zacrtanih planova, poput uređenja prostora za rekreaciju stanarki. Ove godine su čak utemeljili i dan svoje zgrade.

“Ovo je jednostavno mjesto gdje mi uživamo i gdje možemo da zaboravimo na sve one negativne strane života na koje mi ne možemo da utječemo. Tamo gdje smo mi mogli da napravimo pozitivne pomake, mi smo i napravili. Nama je jednostavno želja da ovu svoju eneregiju, ovaj svoj entuzijazam, prenesemo i na druge zgrade u Tuzli, a i u BiH”, kaže Izudin Maleškić, predstavnik Odbora etažnih vlasnika.

Jer, iako u Tuzli posljednjih godina cvjeta stanogradnja, veliki je broj stambenih zgrada koje potječu još iz polovine prošlog stoljeća, a sredstva kojim raspolažu upravitelji za održavanje zgrada su dostatna tek za nužne popravke.

“Sada je sve prepušteno stanarima. Stanari se baš ne mogu izboriti sami sa naknadom koju plaćaju, a od Grada nemaju neku podršku. Sve što mogu, moraju samoinicijativno, uz svoja ulaganja, uz svoj napor i, naravno, uz podršku upravitelja”, objašnjava Anita Bijedić, predstavnica upravitelja BAM-INVESTTRADE Tuzla.

Danas više od 20% svjetske populacije, oko 1,8 milijardi osoba, nema odgovarajući oblik stanovanja, a više od 100 miliona živi bez krova nad glavom, iako je pravo na stanovanje jedno od temeljnih ljudskih prava.

federalna.ba

Svjetski dan stanovanja