Prilog: Mili Papić 

Svjetski dan borbe protiv HIV-a i AIDS-a - upozorenja na prevenciju

Svjetski dan borbe protiv HIV-a i AIDS-a obilježava se svake godine 1. decembra i to je prilika da se oboljelima širom svijeta pruži podrška te se ujedine u borbi protiv ovog globalnog javnozdravstvenog problema. Međunarodni simbol svjesnosti i podrške oboljelima je crvena vrpca, a njezino isticanje je jedan od načina pokazivanja solidarnosti i podrške oboljelima i spomen na umrle. Tema ovogodišnjeg dana borbe protiv HIV/AIDS-a je "Izjednačiti".

AIDS znači sindrom stečene imunodeficijencije. Riječ je o uznapredovalom stadiju infekcije HIV-om, koji napada odbrambeni sistem organizma s posljedicama razvoja specifičnih zaraznih i malignih bolesti. Upravo današnji dan se u svijetu i kod nas obilježava kao Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Posljednji podaci govore da je u Bosni i Hercegovini broj zaraženih povećan.

Najčešći oblici prenosa ovog oboljenja je spolni put i putem krvi. Društvo u svakom slučaju treba podići svjesnost o postojanju AIDS-a,  jer zanemarivanjem možemo doći u nezavidnu situaciju, objašnjava direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Siniša Skočibušić:

 

„Ovo je jedan od problema koji postoji u svijetu, ali i kod nas. Za informaciju je da smo u 22. godini zabilježili 37 novoinficirani i da je to značajan porast s obzirom na to da smo lani imali 23 novoinficirani.“

 

Pregledi i testiranje su vrlo važni elementi u borbi protiv ove bolesti, a i svjesnost da pripadate kritičnoj grupi je također važna.

 

Jurica Arapović, infektolog na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru:

 

„Na globalnom planu od AIDS-a je više umrlo ljudi u posljdednjih tridesetak godina, nego što ih trenutno postoji. Prije svega, radi se o jednoj općoj pandemiji HIV-a koja traje 30 – 40 godina.“

 

Pravovremenim liječenjem isključuje se mogućnost fatalnog ishoda za bolesnika.

 

„Važno je znati sljedeće, da ova bolest nije smrtonosna bolest, nego hronična bolest“, kaže Siniša Skočibušić.

 

Marta Raić, studentica medicine na Sveučilištu u Mostaru ukazala je na važnost borbe protiv stigme, kada je u pitanju ovo oboljenje:

 

„U svakoj grani postoji neka bolest koja je stigmatizirana,  da se skine stigma i da pokažemo društvu da su svi bolesnici jednaki.“

 

 

AIDS HIV SIDA Federalni radio
sport Federalni radio
0 22.11.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 22.11.2024 22:22
Vijesti u 17 Federalni radio
0 22.11.2024 17:16
sport Federalni radio
0 19.11.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.11.2024 17:59