Svijet godišnje troši 423 milijarde dolara na subvenciju fosilnih goriva

Svijet godišnje troši 423 milijarde dolara na subvenciju fosilnih goriva

Svijet godišnje troši 423 milijarde dolara na subvencioniranje fosilnih goriva, što je četiri puta više od iznosa potrebnog da se pomogne siromašnim zemljama da se izbore s klimatskom krizom, saopštile su u srijedu Ujedinjene nacije (UN).

Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) pokrenuo je kampanju pod nazivom "Ne biraj izumiranje" kako bi skrenuo pažnju na efekte fosilnih goriva, kao što su nafta i ugalj, na ljude i okoliš.

U kratkom videu pripremljenom u sklopu kampanje, prikazan je dinosaurus kako drži govor na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, pozivajući svijet da se kloni fosilnih goriva i da "ne bira izumiranje".

Prema istraživanju UNDP-a, na svaki dolar potreban siromašnim zemljama da se izbore sa klimatskom krizom, četiri dolara se troši na finansiranje fosilnih goriva.

Stoga su UN pozvale zemlje u razvoju da obezbijede 100 milijardi dolara godišnje za borbu protiv klimatske krize.

U istraživanju se ističe da je novac koji se izdvaja za fosilna goriva dovoljan da se pokriju troškovi vakcinacije protiv koronavirusa u cijelom svijetu ili da se iskorijeni globalno ekstremno siromaštvo.

Međunarodni monetarni fond (MMF) saopštio je da kada se uzmu u obzir efekti fosilnih goriva na životnu sredinu, ta brojka raste na šest biliona dolara.

Prema istraživanju, sredstva koja se izdvajaju za fosilna goriva ne samo da ometaju borbu protiv klimatske krize već i produbljuju društvenu nejednakost.

Pariški klimatski sporazum postignut 2015. ima za cilj da ograniči globalno zagrijavanje na ispod dva, po mogućnosti 1,5 stepena Celzijusa, do kraja stoljeća u cilju borbe protiv klimatskih promjena. Prema trenutnim pokazateljima, svijet se kreće ka porastu temperature od 2,7 stepeni.

Prema najnovijem izvještaju Programa UN-a za okoliš (UNEP), trenutna opredjeljenja za postizanje cilja nulte emisije ugljika do 2050. godine nisu dovoljna za sprječavanje klimatskih katastrofa.

Stručnjaci vjeruju da se emisije stakleničkih plinova moraju smanjiti za 55 posto do 2030. kako bi se globalni porast temperature ograničio na 1,5 stepeni Celzijusa.

federalna.ba/AA

UNDP fosilna goriva