Svi su za presude ESLJP-a - u praksi su nepomirljivi stavovi
Međunarodna zajednica upozorava, ali HDZ neće odustati od izmjena Izbornog zakona prema svom modelu. Deklarativno, svi su za provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava, ali u praksi nepomirljivi stavovi. I tako u krug.
Specifikum BiH danima puni dnevne redove sastanaka visokih zvaničnika van naše zemlje. Najnoviji među stavovima dolazi od Vlade Njemačke, a odnosi se na izmjene Izbornog zakona. Protiv su daljnjih etničkih podjela i HDZ-ovog principa izmjena Izbornog zakona koji insistira na legitimnom političkom predstavljanju konstitutivnih naroda. Za zaustavljanje daljnje diskriminacije građana u BiH ključna je provedba presude Sejdić i Finci, jasni su Nijemci.
Čović očekuje intenzivnije razgovore s međunarodnim predstavnicima
Razumije to HDZ, tvrdi predsjednik te stranke Dragan Čović. No, grupa dokumenata o izmjenama Izbornog zakona se slaže već 10 godina i manifestirat će se na Saboru HNS-a 4. juna, kaže on: “Želimo vrlo jasno i transparentno raditi da se provedu sve one vrijednosti koje su utkane u presude Suda u Strazburu, koje govore kako zaštititi pojedinačna prava i najvišu razinu sloboda, ali s druge strane do kraja, to sam rekao, oko toga se ne pregovara, to je pitanje legitimnosti konstitutivnih naroda, znači zastupljenosti kroz predstavnike ta tri konstitutivna naroda, to je nešto što je ustavna kategorija i svi su jasno kazali da o BiH ćemo odlučivati mi u BiH, ne neko izvan nas, oni su prijatelji koji će nam pomoći oko toga”.
“Šta znači legitimno predstavljanje? Legitimno je zakonsko predstavljanje koje je u skladu sa Ustavom i zakonom u BiH. Dakle, recimo, gospodin Željko Komšić je legitimno izabran Hrvat, ne morate biti u HDZ-u niti ste morali biti u HVO-u da biste bili legitimni predstavnik, tako da je tu stvar pomalo difuzna. SDA je, naravno, za legitimno predstavljanje, evo, u ovome smislu kako sam to sad kazao”, riječi su predsjednik SDA Bakira Izetbegovića.
Mišljenje Njemačke dijeli i grupa evropskih parlamentaraca, kao i cijela Grupa 7 - Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i SAD. Neupitna je podrška teritorijalnom integritetu i ustavnim reformama u provođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava. Ali to nije novost.
“Mislim da smo samo mi zapali u jednu vrstu dubioze koju je prvenstveno izazvao ovaj volšebni neuhvatljivi non paper u kojem se najviše priča o BiH, kad se sve sabere i oduzme, tako da ja mislim da tu treba tražiti autore ovoga papira, ali mislim da je u konačnici to proizvelo određenu reakciju gdje se mora potcrtavati”, objašnjava profesor međunarodnih odnosa Adnan Huskić.
Pravni stručnjak Kasim Trnka podsjeća kako je sedam najznačajnijih država u svijetu u svom posebnom saopćenju istaklo da se ničim ne može dovesti u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet i politička nezavisnost BiH.
Dok međunarodna zajednica ponovo upozorava, politička realnost u BiH se vrti u krug. Suprotstavljena mišljenja teško će se pomiriti. A iz godine u godinu sve je izvjesnije da ona i služe samo za prikupljanje političkih poena. No, pravu namjeru i istinu ovaj put možda znaju autori non papera.
federalna.ba