videoprilog Branke Dakić (Federacija danas)

Sve više medicinskih sestra i doktora iz RS-a odlazi na Zapad, ali i u FBiH

Problemi i u zdravstvenom sektoru. U potrazi za boljim uslovima rada i većom platom sve je veći broj zdravstvenih radnika koji odlaze u inostranstvo. Oni koji ostaju često osvaja prava traže na ulici. I u jednom i u drugom slučaju građane Bosne i Hercegovine nema ko da liječi.

Zdravstveni sistem Republike Srpske je pred kolapsom. Sve je veći broj medicinskih sestara i ljekara koji, u potrazi za boljim uslovima rada i većom platom, odlaze u inostranstvo ili posao nađu u Federaciji BiH.

„Regija iz koje dolazim, Prijedor i okolina, vrlo je blizu hrvatskoj granici i doktori odlaze u oklona mjesta i rade za duplo ili troduplo veću platu. Činjenica je da radimo u lošim uslovima, da imamo nedostatak opreme i sve više nedostatka kadra, i to kvalitetnog kadra“, ističe kardiolog Maja Dragojević Stojić.

Niske plate i loši uslovi rada primorali su zdravstene radnike i da prava traže na ulici. Na mirnim protestima su istakli da vremena za čekanje nemaju. Dvije su opcije: povećanje plata ili odlazak.

„Ti ljudi za godinu vode i porodice. Polako nestajemo i polako se gasimo. Ako Vladi RS-a nije stalo da zadrži kvalitetan medicinski kadar, možemo samo da se pokupimo i odemo“, poručuje sekretar Sindikata zdravstva RS-a Zoran Milutinović.

"Rješenje vidimo u poboljšanju materijalno-ekonomskog statusa kroz povećanje primanja i poboljšanje uslova rada", ističe Nikola Crnčević, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS-a.

Odgovor iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS-a nismo dobili. Na naš upit odgovaraju da su o ovome ranije govorili. A, očito, promjena nema. Ranije je ministar zdravlja i socijalne zaštite RS-a Alen Šeranić rekao da je za povećanje plata za zaposlene u zdravstvu potrebno izdvojiti više od četiri miliona maraka, te da tog novca nema.

„Shodno kapacitetima koje imamo i ograničenjima koja stoje pred nama. Godine 2018. ukupan mjesečni iznos za plate u zdravstvu bio je 24 miliona, a u januaru ove godine taj mjesečni iznos je 42 miliona KM“, naveo je Šeranić.

Tačna evidencija medicinskih radnika koji su napustili Bosnu i Hercegovinu ne postoji. U Agenciji za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine su nam rekli da su tokom protekle godine posredovali u 400 slučajeva zapošljavanja medicinskih radnika sa srednjom školom, opšteg i pedijatrijskog smjera za rad u Njemačkoj. Činjenica je da je broj onih koji odlaze znatno veći, a ako se taj trend nastavi - pitanje je hoće li nas imati ko liječiti.

federalna.ba

medicinski radnici odliv mozgova
medicinski radnici medicinari
0 29.11.2024 17:40
ZDK medicinski radnici medicinska sestra
0 27.10.2023 14:20
medicinski radnici odlazak USK
0 08.11.2022 19:35
TalentMagnet odliv mozgova Zenica
0 01.08.2022 19:17
SBK štrajk medicinski radnici
0 16.06.2022 15:54
medicinski radnici Konjic blokada puta
0 03.12.2021 12:34