videoprilog Dragane Rajić (Federacija danas)

Sve veći utjecaj klimatskih promjena na zdravlje ljudi

Turizam u BiH je sve više na udaru klimatskih promjena. Sve je veći negativan utjecaj i na i ono najbitnije - zdravlje ljudi. O ovoj temi govorilo se na skupu pod nazivom Klimatske promjene u Bosni i Hercegovini u kontekstu globalnih inicijativa i politika.

Veoma je bitno naglasiti značaj potrebnih aktivnosti u borbi protiv štetnih utjecaja globalnih promjena klime. Bosna i Hercegovina je već svjedočila izazovima kao što su poplave, suše, ali i enormnim ekonomskim posljedicama.

“Borba protiv klimatskih promjena je zajednička borba svih nas. Ona nema boju, politiku, ona se tiče svih sudionika i svih građana BiH”, kazao je Adnan Efendić, šef Kluba SDA u Zatupničkom domu FBiH.

HDZ-ov zastupnik Damir Džeba ističe kako je prije svega bitan odnos pojedinca prema životnoj okolini i sredini - to je nešto što je pitanje svijesti i kućnog odgoja. Drugi dio jeste, a potpuno kompatibilan, i sistem koji se gradi. 

BiH je do sada imala korist od raznih globalnih fondova, a UNDP godinama pruža pomoć u vezi sa pitanjem izrade zakonskih propisa. Provedeni su i mnogobrojni projekti. Pomaka ima, ali potrebno je razgovarati i djelovati u vezi s tim šta je neophodno uraditi u neposrednoj budućnosti.

“Klimatske promjene se dešavaju, one su tu, klimatske akcije ne mogu čekati - zato je neophodno da preduzmemo konkretne korake odmah”, poručuje Stelina Nedera, rezidentna predstavnica UNDP-a za BiH.

Naša zemlja je među prvim državama u regionu usvojila nacionalni doprinos BiH u borbi protiv klimatskih promjena.

“Koliko god je Bosna i Hercegovina komplicirano uređena država, postiže se koncenzus o dokumentima ove vrste, mada je mnogo jači izazov kako ih implementirati jer se ovakvi strateški dokumenti tiču gotovo svih sektora”, ističe Mehmed Cero, pomoćnik ministrice okoliša i turizma FBiH.

Naglašen je i značaj usvajanja novog zakona o obnovljivim izvorima energije, kao i značaj dekarbonizacije energetskog sektora. Jedan od prioriteta za rješavanje je i problem prostorne gradnje, odnosno neplanskih aktivnosti u toj oblasti.

“Ono o čemu najviše mi u Kantonu Sarajevo moramo razgovarati, ali što je sigurno federalna tema, jeste upotreba gasa u budućnosti jer smo se obavezali da ćemo do 2050. isključiti gas iz upotrebe, a nama svakako da treba taj gas kako bismo držali čisto i ekološki prihvatkljivo grijanje u KS-u. A i Federacija je pokenula projekat izgradnje Južne interkkonekcije – dakle, novog gasovoda”, navodi Irfan Čengić, zastupnik SDP-a Parlamentu FBiH.

Klimatske promjene u BiH, prema riječima stručnjaka, imat će posljedice na sve sfere društva i gotovo sve privredne grane, a klimatske varijacije uveliko pogađaju zemlju. Promjena klime zahtIjeva i promjene u tehnologiji - zbog toga je bitno napraviti adekvatan plan i provesti ga u djelo da ne bi došlo do još većih ekonomskih posljedica. Manje bitno nije napomenuti da je sječa šuma jedan od glavnih uzroka globalnih klimatskih promjena. Zasaditi drvo na Dan planete zemlje doprinosi očuvanju, ali nije dovoljno za rješavanje globalnog problema.

federalna.ba

BiH turizam klimatske promjene