'Sve je nestalo': indijska sela spaljena u etničkom nasilju
(Izvor: Reuters)

'Sve je nestalo': indijska sela spaljena u etničkom nasilju

Put do Heiroklanda je lagan i svježe položen, sa znakom koji ga proglašava dijelom razvojne inicijative indijske vlade. Ali etničko nasilje je samo selo svelo na tinjajući pepeo.

Sanatomba kopa po ruševinama sestrinog doma u sjeveroistočnoj državi Manipur, pokušavajući spasiti bilo šta vrijedno, ali jeduni pronalazi tradicionalnu stolicu. "Ovo je nekada bila kuhinja moje sestre", kaže 20-godišnjak. “To je bila njena soba i tamo je držala svoj TV, tamo frižider, almirah (ormar) za odjeću. Ali sada je sve što je dijelila sa suprugom, četvero djece i ostalim članovima porodice zauvijek nestalo.”

Glavni ministar države Manipur, N Biren Sing, rekao je da je oko 230 ljudi povrijeđeno, a da je 1.700 kuća spaljeno u sukobima između većinskog naroda Meitei, koji su većinom hindusi, i pretežno kršćanskog plemena Kuki.

Hiljade vojnika raspoređeno je kako bi uspostavilo red, dok je oko 35.000 stanovnika napustilo svoje domove radi sigurnosti ad hoc vojnih kampova za raseljene. Među njima je i Sanatombina sestra. Oni su Kuki, a on je siguran da se ona i njena porodica nikada neće moći vratiti. „Rekla mi je da dođem ovamo i nađem šta mogu“, rekao je, ruku i stopala prekrivenih čađom.

Ostatak sela doživio je sličnu sudbinu, tri naselja puna razvaljenih vrata, izgorjelih rezervoara za vodu i nasilno otvorenih metalnih kovčega.

Napadači su zapalili visoku seosku crkvu, školsku zgradu, pa čak i drvo džakfruta. Napadači su ukrali stoku i živinu stanovnika, rekao je Sanatomba. “Te životinje koje nisu mogli žive uzeti, ubili su i odnijeli kao meso. Plašim se Meitei ljudi.”

Daleke države sjeveroistočne Indije – stisnute između Bangladeša, Kine i Mjanmara – dugo su bile žarište tenzija između različitih etničkih grupa.

Iskra za najnoviji etnički sukob bio je protest zbog planova da se Meiteiu da status "zakazanog plemena". Kao oblik afirmativne akcije za borbu protiv strukturalne nejednakosti i diskriminacije, ta klasifikacija bi im dala zagarantovane kvote državnih poslova i upisa na fakultete. Vođe manjinskih brdskih zajednica kažu da je zajednica Meitei relativno dobrostojeća i da bi im davanje više privilegija bilo nepravedno. Meitei tvrde da će kvote za zapošljavanje i druge beneficije za narod plemena biti zaštićene.

Nasilje je izbilo u glavnom gradu regije Imphalu i drugdje, a demonstranti su palili vozila i zgrade. Prema riječima seljana, skupine Meitei naoružane oružjem i kantama s benzinom potom su napale naselja Kuki u brdima.

Vlasti su zabrinute da bi moglo biti još napada odmazde "pošto su obje zajednice nakupile oružje", tvrdi jedan vojni oficir. „Jeste li sigurni da niko od vas nema oružje koje bi želio da preda?“ pitao je viši oficir Kuki skup u selu izvan Imphala u ponedjeljak.

“Druga zajednica je obećala da će predati svoje oružje ako i vi to učinite”, dodao je. „Želim da ovo razmotrite jer ni jednoj zajednici ne pomaže da je ovo oružje u opticaju.“

Thanglallem Kuki, 32, nastavnik u privatnoj školi, gledao je sa vrha brda kako je njegovo selo Kamuching napadnuto i do temelja spaljeno, provevši dvije noći u džungli prije nego što je spašen i odveden u vojni kamp. Rekao je da je rulja Meitei išla od kuće do kuće, uzimala dragocjenosti, elektronske uređaje, kuhala plinske boce, pa čak i dušeke, utovarujući svoj plijen u vozila.

“Nakon toga su zapalili kuće, a palili su ih jednu po jednu. Prvi put kada su zapalili kuće, neke kuće su ostavili, a potom nakon dva dana ponovo došli te i ostale kuće uništili.” Rekao je da je ostao bez ičega. “Gledali smo i plakali slomljenih srca i gledali smo dole kako su naše kuće spaljene u pepeo. Osjećali smo se bespomoćno i beznadežno.”

federalna.ba/The Guardian

Indija etničko nasilje