videoprilog Rijada Ahmetovića (Federacija danas)

Sve je manje stranačkih skupova, a sve više javnih radova

Birači u Bosni i Hercegovini nisu iznenađeni pojavom korupcije i zloupotrebe javnih institucija u predizborne svrhe, kažu u Koaliciji Pod lupom, potkrepljujući to konkretnim podacima da je zabilježeno više od hiljadu prekršaja Izbornog zakona, zbog čega je izdato više od 140 hiljada kazni. Također, prijavljeno je 36 slučajeva zloupotrebe djece za promociju političkih subjekata. Koliko politički subjekti nisu štedjeli, pokazuje i podatak da su ovogodišnji lokalni izbori najskuplji u historiji lokalnih izbora - koštat će više od 10 miliona maraka koje će platiti građani.

Rigorozne mjere Izbornog zakona su poremetile dosadašnje promotivne prakse političkih subjekata. No, to ih nije zaustavilo da traže i nađu rupe u zakonu na razne načine. Sve je manje stranačkih skupova, a sve je više javnih radova koji postanu intenzivirani u toku izborne kampanje. Iz tog razloga se najviše prijava za izborne nepravilnosti odnosilo na zloupotrebu javnih resursa.

„Veliki broj toga jeste intenziviranje javnih radova i potrošnje, ad hoc programi zapošljavanja, ad hoc programi subvencija u različitim kategorijama stanovništva - gdje se veoma mali broj sankcija izriče za zloupotrebu javnih resursa. Mi imamo podatke Centralne izborne komisije - oko 140 prijava je stiglo. Centralna izborna komisija je samo u sedam slučajeva izrekla sankcije - svaka dvadeseta rezultira sankcijom i to je zaista obeshrabrujuće“, kazao je Dario Jovanović, projektni menadžer Koalicije Pod lupom.

„Mi smo do sada podnijeli skoro 300 prijava CIK-u koje se odnose na nezakonitu kampanju, zloupotrebu javnih resursa i nepravilnosti u formiranju biračkih odbora. CIK je na osnovu naših prijava izrekao 71 sankciju i 146 hiljada KM novčanih kazni, 29 osoba je oklonjeno sa liste kandidata za predsjednike i zamjenike biračkih odbora, do sada je uklonjeno 16 osoba sa liste članova biračkih odbora“, naveo je Hasan Kamenjaković, koordinator za odnose sa javnošću Koalicije Pod lupom.

Omalovažavanje i direktni napadi između političkih subjekata postali su rutina svakih izbora. Još jedna njihova praksa je vrbovanje zaposlenika javnih preduzeća i institucija, gdje su iz ove koalicije zabilježili 48 slučajeva. Ali problem leži u strukturi procesa, pa zbog toga iz ove organizacije tvrde da CIK nedovoljno vrši implementaciju mjera. Zato političke stranke osjete da se mogu izvući uz minimalne kazne. Da ih nema, valjalo bi ih izmisliti.

„Imate ovakve neodgovorne predstavnike političkih stranaka koji, i bez obzira na sankcije koje Centralna izborna komisija izriče, ne poštuju njihove naredbe, ne poštuju sadržaj odluka - valjda su naučili da se tako mogu ponašati“, kaže Vehid Šehić, predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom.

Važno je navesti da je OHR popunio 27 zahtjeva Koalicije Pod Lupom, koji se odnose na implementaciju novih tehologija. Zasad, te tehnologije će biti korištene na samo 8 posto biračkih mjesta, ali za izbore 2026. godine ova organizacija se nada da će biti korišteni na svim biračkim mjestima.

federalna.ba

Pod lupom Koalicija Pod lupom