SARTR: Sutra "Alice u krevetu" s posvetom Susan Sontag
Sutra, 20. aprila 2024. s početkom u 20 sati, na sceni Sarajevskog ratnog teatra će ponovo biti odigrana predstava "Alice u krevetu". Kao doprinos obilježavanju 90 godina od rođenja Susan Sontag, u koprodukciji Internacionalnog teatarskog festivala MESS, SARTR-a i Maladype teatra, ova predstava je nastala prema drami apsurda od Susan Sontag, a u režiji Zoltán Balázsa.
“Alice u krevetu” s nesputanom fantazijom priča priču o stvarnoj historijskoj ličnosti. Alice James (1848.-1892.), sestri svjetski renomiranog američkog romanopisca Henryja Jamesa i velikog psihologa i filozofa Williama Jamesa.
U dobi od devetnaest godina Alice je pala u duboku depresiju, patila je od nekih opskurnih i iscrpljujućih bolesti, ostajala u krevetu, htjela počiniti samoubistvo, pisala dnevnik i umrla u dobi od četrdeset četiri godine.
U Sontaginoj drami, Alice James se stapa s još jednom velikom Alice svog vremena, junakinjom avantura u zemlji čudesa Lewisa Carrolla. Jedinstveno strukturirana drama smatra se cikličkom projekcijom apoteoze očaja, frustracije, bijesa i pobjeda.
Zaokretna, višeslojna priča istražuje labirinte Aliceine ranjene duše i uzroke vječnog porodičnog sukoba.
Igraju: Alice James: Snežana Bogićević, Nurse/Mother: Ana-Mia Karić, Father Henry: Kemal Rizvanović, Harry: Sanjin Arnautović, Margaret Fuller: Matea Mavrak, Emily Dickinson: Hana Zrno, Young Man: Enes Kozličić.
Dramaturg i scenograf predstave je Zoltán Balázs. Kostimografija potpisuje Ljiljana Majkić, a aranžman i korepeticiju Tijana Vignjević.
Montaža muzike je radio Nedim Zlatar.
Zoltán Balázs, međunarodno uspješni mađarski redatelj, postavio je na scenu priču punu dinamike i razigranosti koja se odvija na više razina i niti, spajajući višeslojnu sinhronizaciju, specifična sadržajno-formalna rješenja, emocionalnu i intelektualnu nadogradnju glumačke izvedbe s verbalnim i neverbalnim znakovima.
“Alice u krevetu” drama, za koju je Sontag rekla da odražava “tugu, ljutnju i maštu”, spaja Alice James sa Carrollovom Alice.
U režiji Zoltána Balázsa, predstava je maštovita, inteligentna posveta Sontaginim humanitarnim naporima u Bosni i Hercegovini i njenom nepokolebljivom vjerovanju u jednakost-saopćeno je iz Sarajevskog ratnog teatra.
Susan Sontag (Susan Rosenblatt, rođena 16. januara 1933. u New Yorku, umrla 28. decembra 2004. u New Yorku) bila je američka spisateljica, esejistica, publicistica, kritičarka i, kako su je nazivali, "mračna dama američkog intelektualnog života".
Poznata je po angažmanu za ljudska prava i kritici na račun društvenih okolnosti i vlade Sjedinjenih Američkih Država.
U znak solidarnosti sa ljudima koji pate i trpe nepravdu, Susan Sontag je tokom opsade Sarajeva, 1993. godine, došla u opkoljeni grad, gdje je režirala kultnu predstavu "Čekajući Godota" .
Glas koji je time odaslala ostatku svijeta, tražeći između ostalog i vojnu intervenciju zbog agresije na BiH, za Sarajlije je predstavljao snažno svjetlo na kraju mraka koji je gutao svaki trag preostale humanosti.
Susan, počasna građanka Sarajeva, nije bila ni manje ni više od sugrađanke i prijateljice s kojom se u rstu dijelila konzerva i komad hljeba. On je bila Godot, kojeg su građani opkoljenog grada tako vjerno čekali i dočekali.
federalna.ba