Suočavanje s realnošću kroz priče palestinske kinematografije
U svjetlu značaja progovaranja o stradanja civila u Pojasu Gaze, Omladinski Film Festival Sarajevo, u saradnji sa Sarajevskim Ratnim Teatrom, organizovao je tri humanitarne projekcije filmova posvećenih Palestini.
Uz moralnu i etičku odgovornost, suočavanje s realnošću kroz priče palestinske kinematografije, korak je bliže postizanju međunarodne solidarnosti.
Suočavanje s realnošću, u fokusu: Palestina – naziv je humanitarnog programa koji je projekcijama palestinske kinematografije isticao moć umjetničkog demaskiranja izraelsko-palestinskog sukoba. Totalitet cionističke politike u intenzitetu stradanja i u posljedicama koje ima na sadašnjost i budućnost zahtijeva hitne odgovore.
„Kroz ove filmove, ustvari koji su svi bazirani na istinitim događajima vidite tu patnju, tu bol koja ne traje sada samo od 7. oktobra, nego gledano i posljednih 70 godina i više. I ono što je specfično za sva tri je da je izraelska vlada od Netflixa tražila da se ti filmovi ne emituju, odnosno čak u jednom momentu da jednom momentu budu zabranjeni na Netlifxu, tako da to možda najbolje svjedoči jačini tih filmova i o porukama koju ti filmovi zapravo šire“, kaže Kenan Musić, direktor Omladinskog film festivala.
Uzevši u obzir iskustvo rata na području Bosne i Hercegovine, apel SARTR-a i Omladinskog festivala promoviše mir i toleranciju.
“Saleh Bakri, naš kolega, danas, sinoć zapravo postavio video i traži podršku svojih kolega umjetnika, glumaca i svijeta da se digne glas, a ovo je mislim da je ono najmanje što možemo - organizovati neku humanitarnu akciju“, naveo je glumac Alban Ukaj.
Ideologija ratnog mača kojim izraelska vojna sila udara po Pojasu Gaze počiva na kolektivnom bolu. Značajan dio budućih globalnih rezolucija zavisit će od predanosti rješavanja ovog konflikta. Strah i neizvjesnost – nažalost ostaju realnost Palestinaca, no humanitarni filmski programi poput ovog ističu se kao eksplicitan glas umjetničke trezvenosti.
federalna.ba