videoprilog Harisa Šertovića (Dnevnik 2)

61 funkcioner u Bosni i Hercegovini u sukobu interesa

Prema zvaničnim informacijama, 61 funkcioner u Bosni i Hercegovini je u sukobu interesa. Novca u institucijama Bosne i Hercegovine ima i više nego dovoljno. Plaće funkcionera odavno su duplo veće od mjesečne potrošačke korpe i tri, četiri pa čak i pet puta veće od prosječne plaće u BiH, tako da je standard običnog građanina teško nazvati ikakvim standardom.

Mnogi domaći političari, osim što primaju ogromne plate, razbacuju se javnim novcem, uplaćuju ga sebi bliskim udruženjima, firmama i pojedincima. Vođen takvom praksom, Dragan Čović je 2017. godine iz državnog budžeta uplatio gotovo 7.000 maraka nevladinoj organizaciji HNS, na čijem se čelu, gle čuda, i nalazi. Tri godine kasnije sankcije:

- Sankcija je da se na osnovu člana 20 stav 2 Zakona o sukobu interesa izvrši mjesečna obustava dijela neto plate u iznosu od 10% koji imenovani, odnosno gospodin Čović ostvaruje kao delegat u Domu naroda PSBiH u trajanju od jednog mjeseca – saopćila je Mira Pekić, predsjednica Komisije za odlučivanje o sukobu interesa PSBiH (PDP).

Dragan Čović za ovu funkciju mjesečno dobija 4.904 KM. Iduća plata će mu biti umanjena za 10 posto, što iznosi 409 maraka. Tako će Čović zbog lojalnosti samome sebi, na narednoj platnoj listi inkasirati samo 4.414 maraka. Sitnica. I nije jedini. Ista komisija kaznila je Nenada Nešića, zastupnika u državnom parlamentu, jer je u periodu od 2018. do 2020. godine obavljao dvojne funkcije - istovremeno je bio direktor Puteva RS-a i zastupnik u Parlamentu BiH. On je kažnjen sa šestomjesečnim umanjenjem primanja za 10%.

- Koliko mi je poznato, gospodin Čović je izvršio neke veće uplate nego što po zakonu može i nije mi jasno kako mene da kazne šest mjeseci, koji nisam oštetio budžet, a nekoga ko je stekao neku imovinsku korist ili već šta piše u odluci, i koji je zaradio znatno više nego što mu pripada kazne jedan mjesec. Očigledno je razlika u tome da li ste pripadnik vladajućih ili ste opozicija – komentarisao je Nešić.

A ako ste, ipak, obični građanin, kada platite račune, napunite frižider, do kraja mjeseca trošite ono što vam je, ako jeste, preostalo. Možete samo da maštate šta biste radili sa gotovo 5.000 maraka mjesečno.

Dragan Čović i Nenad Nešić sigurno nisu jedini koji su zaslužili ne samo manju platu već i oštrije kazne zbog sukoba interesa. Ova kazna samo je simbolična jer se u razvijenim zemljama sukob interesa kažnjava na sudu, a lični moral pokazuje ostavkom.

federalna.ba

Zakon o sukobu interesa Dragan Čović Nenad Nešić