Stranke francuske ljevice bore se oko novog premijera, upozorene da riskiraju 'brodolom'
Stranke francuske lijevice u utorak su se žestoko borile oko toga koga će predložiti za premijera, zbog čega je čelnik Komunističke partije Fabien Roussel upozorio da riskiraju "brodolom" uprkos izbornom uspjehu.
Predsjednik Emmanuel Macron vjerovatno će prihvatiti ostavku svoje sadašnje vlade, koju predvodi centrista Gabriel Attal, kako bi ministrima koji su izabrani za zastupnike omogućio da budu u parlamentu kada se sastane u četvrtak.
Novi narodni front (NFP), savez u rasponu od Socijalista i Zelenih do Komunističke partije i tvrdo ljevičarske Nepokorene Francuske, okupljen je na brzinu prije prijevremenih izbora 30. juna i 7. jula, i neočekivano je bio na vrhu osvojenih glasova.
Nije, međutim, osvojio apsolutnu većinu, a višegodišnje napetosti između stranaka ponovno su izbile oko toga ko bi mogao predvoditi moguću ljevičarsku vladu.
Komplicirajući stvari u drugoj po veličini ekonomiji eurozone, predsjednik Emmanuel Macron pozvao je vodeće stranke da sklope savez za formiranje vlade - opcija koja bi uključivala neke iz NFP - ali je isključila Nepokorenu Francusku.
- Ako ne uspijemo pronaći rješenje u satima, danima koji dolaze, to bi bio brodolom - izjavio je Roussel za BFM TV, opisujući stanje pregovora kao "žalosno".
Od stranaka NFP, koje su pobijedile Macronove centriste i krajnju desnicu Marine Le Pen na vanrednim izborima, svaka od njih je predložila niz imena za čelništvo nad vladom, samo da bi ih oborio barem još jedan član saveza.
Attal je ostavku podnio Macronu putem interneta nakon što je izgubio na izborima. Macron je isprva odbio njegovu ostavku, ali će predsjedavati sastankom vlade u 11:30 sati po lokalnom vremenu na kome bi je mogao prihvatiti.
To bi omogućilo Attalu i drugim članovima vlade, uključujući ministra unutrašnjih poslova Geralda Darmanina, da sjede u parlamentu i sudjeluju u izboru predsjednika parlamenta u četvrtak.
Vlada bi ostala na funkciji u privremenom svojstvu dok se ne imenuje nova.
Mogla bi voditi tekuće poslove i baviti se vanrednim situacijama, ali ne bi podnosila nove zakone parlamentu – čak ni godišnji budžet – ili unosila bilo kakve veće promjene, tvrde eksperti.
Vođenje tekućih poslova uključivalo bi osiguravanje da Olimpijske igre, koje počinju 26. jula, teku glatko.
U Francuskoj su i prije postojale privremene vlade, ali nijedna nije opstala duže od nekoliko dana, prenosi Reuters.
federalna.ba/Fena