Strack-Zimmermann: Njemačka neće slati oružje Tajvanu

Strack-Zimmermann: Njemačka neće slati oružje Tajvanu
(Izvor: Fena)

Njemačka neće Tajvanu dostavljati oružje i nije zatraženo od nje da to učini, jer je tu situacija drugačija od ukrajinske, izjavila je visoka njemačka poslanica u srijedu dok je bila u posjeti Tajpehu.

Tajvan pod demokratskom vlašću, koji Kina smatra svojom teritorijom, suočen je s povećanim pritiskom Pekinga koji je prošlog augusta organizirao manevre u blizini otoka. Tajvan odbacuje pretenzije Kine za suverenitetom nad otokom.

Iz opreza da ne naljute Kinu i izazovu trgovinsku reakciju, većina zemalja ne prodaje oružje Tajvanu.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, čelnica njemačkog parlamentarnog odbora za odbranu i članica mlađeg koalicionog partnera Slobodnih demokrata (FDP) u vladi kancelara Olafa Scholza, izjavila je na konferenciji za novinare u Tajpehu da je Njemačka bila velikodušna u slanju oružja Ukrajini.

- Ovdje je situacija drugačija. Naša uloga ovdje je manje vojna. To je ekonomsko pitanje - kazala je ona, govoreći na engleskom.

Odgovarajući na pitanje da li zapadne zemlje treba da pomažu u naoružavanju Tajvana s obzirom na pojačanu vojnu prijetnju Kine, Strack-Zimmermann je izjavila da Njemačka to neće učiniti.

- Nema govora o slanju oružja na Tajvan. To ne dolazi u obzir. Ovdje smo puno razgovarali s ljudima, s političarima, i niko nam nije rekao “molimo vas da nam Njemačka pošalje oružje". Nije to pitanje vojne opreme. Mislim da su ovdje drugačiji partneri - kazala je.

Johannes Vogel, zamjenik predsjednika FDP-a, izjavio je na istoj konferenciji za novinare kako postoji "moralna obaveza" da se izbjegne vojna agresija u Tajvanskom moreuzu.

- A onda treba razmisliti šta možete donijeti za stol, a mislimo da je ekonomska dimenzija izbjegavanja užasnog scenarija nešto što možemo praktično donijeti za stol - kazao je.

Oboje zvaničnika u utorak se sastalo s predsjednicom Tajvana Tsai Ing-wen. Kina je osudila njihovo posjetu.

Oružane snage Tajvana uglavnom su opremljene oružjem domaće ili američke proizvodnje, iako je Francuska ranije prodavala borbene avione i ratne brodove Tajvanu, a Nizozemska je otoku prodala dvije podmornice 1980-ih.

Njemačka tradicionalno ima bliske diplomatske i poslovne odnose sa Kinom i, kao i većina zemalja, nema zvanične diplomatske odnose s Tajvanom.

Berlin, međutim, razmatra niz mjera kako bi poslovanje s Kinom učinilo manje atraktivnim jer nastoji da smanji svoju ovisnost o azijskoj ekonomskoj supersili, pokazao je strateški dokument u čiji je uvid prošlog mjeseca došao Reuters.

federalna.ba/Fena

Strack-Zimmermann