Stigla donacija 50.000 vakcina protiv koronavirusa iz Kine
U Bosnu i Hercegovinu je danas stiglo 50.000 Sinofarm vakcina protiv korona virusa, koje je donirala Narodna Republika Kina. Kineski ambasador Đi Ping uručio je donaciju ministrici civilnih poslova Bosne i Hercegovine Ankici Gudeljević u Rajlovcu, koja se u dobrom starom maniru naših političara zahvalila: „Stara kineska mudrost glasi: 'Prijatelj u nevolji je pravi prijatelj', a Kina je pokazala od samog početka pandemije da je istinski prijatelj Bosni i Hercegovini“, kazala je Gudeljević. Podsjetila je prisutne i na svu ostalu podršku Narodne Republike Kine.
U sarajevskoj Zetri proteklih dana izvršena je imunizacija starijih od 75 godina. Potrošeno je svih 10.000 doza AstraZeneka vakcina koje su bile donacija Srbije. Sada se čeka nastavak imunizacije što zavisi od toga kada će doći nove doze vakcina koje su najavljene, kazao je Arman Šarkić portparol Doma zdravlja KS.
Nakon što su iz Doma zdravlja Banja Luka saopštili da će one, koji su odbili AstraZeneku, zvati tek kada dođu do kraja spiska, iz Instituta za javno zdravlje RS-a kažu da će morati sačekati drugu vakcinu. I dok vakcinacija teče sporo ili nikako, u bolnicama širom zemlje oboljeli umiru. Tako je prije tri dana umrla trudnica na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, a jučer i na UKC-u Republike Srpske.
U Tuzlanski kanton stigao je prvi kontingent potrošnog materijala za potrebe masovne imunizacije stanovništva od UNDP-a. A najviše se očekuju vakcine. One u ovaj kanton dolaze na kapaljku.
Tuzlanaski kanton koji ima oko 450.000 stanovnika, do sada je dobio tek oko od 8.000 doza i to za prioritetne grupe, zdravstvene radnike te građane starije od 65 godina. Čekajući vakcine, Kanton bilježi oko 1.500 aktivno zaraženih osoba, više od 230 hospitaliziranih, petero na respiratoru, te 938 umrlih od početka pandemije. Vlada Federacije BiH je na današnjoj hitnoj, telefonski održanoj sjednici, usvojila informaciju o epidemiološkoj situaciji u Federaciji BiH na dan 26. aprila 2021. godine, s prijedlogom naredbi i preporuka Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, koje su donesene s rokom važenja od sedam dana, računajući od 29. aprila.Jedna od naredbi propisuje obavezno nošenje maske i na otvorenom prostoru ukoliko ne može biti ostvaren razmak od dva metra. Obavezno je nošenje maski na autobuskim, tramvajskim, trolejbuskim, minibuskim stajalištima, peronima i pijacam/otvorenim tržnicama i na drugim mjestima gdje se primijeti veći prolaz stanovništva.