Stevie Wonder: Nastup u rodnom Detroitu i kritika Trumpa
„Šta ima, drugari?!”
-Tim tradicionalnim, baš detroitskim pozdravom, Stevie Wonder je iz Michigana doveo svoju turneju „Pjevaj svoju pjesmu! Dok popravljamo slomljeno srce naše nacije” u Little Caesar’s Arenu u Motor Cityju, u utorak veče. U pratnji svoje kćerke Aishe (poznate po pjesmi „Isn’t She Lovely”) i sina Kailanda, dodao je: „Ovo je slavlje — toliko toga želim da kažem, toliko toga želim da otpjevam, i toliko toga želim da vi svi pjevate.” Osvrt na koncert za Variety je napisala Caryn Rose.
U pratnji svestranog pratećeg benda od najmanje 30 muzičara, Wonder — obučen u farmerke i crnu kapu Detroit Tigersa — nastupio je sa svojim opsežnim repertoarom, pokazujući svoje izvanredne muzičke sposobnosti, kao i ljubav prema svojoj publici. Cijelu noć, skoro rasprodata arena bila je ispunjena do posljednjeg mejsta radosnim pjevanjem. Set lista je bila slična drugim nastupima na predizbornoj turneji, koja je počela 8. oktobra u Pittsburghu a završava se 2. novembra u Chicagu, ali je bilo očigledno da Wonder drži bend “na nogama” — teško je uskladiti 30 muzičara u trenutku (dobro, 20 ako oduzmete gudački dei), bilo da mijenjate aranžmane ili završavate ranije. Ali, usjelo im je.
Wonder je koncertno veče otvorio svojom solo pjesmom „Can We Fix Our Nation’s Broken Heart”, prvom koju je objavio u posljednjih osam godina. Objasnio je da je baladu napisao prije pet godina, ali nije mogao da dovrši stihove, a kada je to uradio, želio je da je objavi odmah. Nakon te većinom solo izvedbe, vokalima mu se pridružio i bend izvdeći „As If You Read My Mind” (sa albuma „Hotter Than July” iz 1980. godine).
Izraziti cilj ove turneje je „poziv na radost umjesto gnjeva, ljubaznost umjesto optužbi, mir umjesto rata”. Ali, očigledno, koncert nije zamišljen da bude otvoreno političke ili stranačke prirode. Videozid iza pozornice naizmenično je prikazivao poruke koje su pozivale ljude da glasaju: „Glasajte sa sviješću o istini, slobodi i sutrašnjici,” stajalo je na jednoj poruci (čiji je autor Stevie) zajedno s QR kodovima koji su upućivali posjetioce koncerta na nestranačke organizacije koje rade na povećanju izlaznosti na izbore, kao i na još jednu poruku sa informacijama o ranom glasanju u Michiganu.
Međutim, te večeri je Wonder dao i indirektnu političku izjavu. Nakon što je proveo publiku kroz nekoliko taktova hita Motown labela Four Tops „Can’t Help Myself,” rekao je: „Zna se da ne volim da iko govori loše o Detroitu“, osvrnuvši se na nedavne uvredljive komentare bivšeg predsjednika Donalda Trampa o tom gradu. Muzičar je zatim poveo publiku u skandiranje: „Nemojte to raditi!”
Set lista je obuhvatila širok spektar njegove zaista impresivne karijere, ali je posebno naglašavala hitove sa albuma „Songs in the Key of Life” iz 1976. godine, „Innervisions” iz 1973. godine i „Hotter than July,” kao i numere iz njegovih 60-ih godina sa Motowna, vodeći publiku u horsko pjevanje pjesme „You Are My Sunshine” i čak kratko oživljavajući svoju obradu pjesme Beatlesa „We Can Work It Out” — kao odgovor na tehnički problem na početku „Master Blaster (Jammin’)” koji je uzrokovao preopterećenje mikrofona. Wonder i bend su se brzo oporavili i ponovo ušli u ritam, “ploveći” kroz „Higher Ground,” „Signed, Sealed Delivered” i „My Cherie Amour.”
Veče je uključilo kratak odmor u sredini nastupa, kada je Wonder odmarao svoj glas, a 30-očlani gospel hor je izveo nekoliko pjesama. Dok su mnogi u publici odmarali kao na mini-intervalu, vratili su se u svoja sjedišta kada su pjevači najavili da će njihov sljedeći song biti posveta pjevaču Frankieju Beverlyju, koji je preminuo prošlog mjeseca.
Wonder se vratio na pozornicu u raskošnom crnom kožnom kaputu i odgovarajućem šeširu, što je bio savršen outfit za drugu polovinu nastupa, glatku i promišljenu Stevijevu muziku iz 1970-ih. Počeo je svojim hitom „Don’t You Worry ‘Bout A Thing” iz 1973. godine, ali nažalost, problemi sa mikrofonom su se ponovo pojavili i prekinuli pjesmu tri puta. Ipak, pjevao je prelijepo u „Love’s in Need of Love Today” i posebno u „Village Ghetto Land,” objašnjavajući da je prvobitno koristio sintisajzer, ali sada ima gudački dio. Njegov prepoznatljiv glas je izgubio dio elastičnosti, ali je muzička zvijezda ipak u izvanrednom stanju za 75-godišnjaka.
Ostatak seta bio je gotovo mix svega, jer je Wonder rekao da je shvatio kako vrijeme prolazi, ali da ima toliko pjesama koje želi da izvede. Tako je otpjevao nekoliko stihova „Sir Duke,” strofu „Isn’t She Lovely,” i dovoljno od „I Just Called to Say I Love You” da publika bude veoma uzbuđena. Publika je imala vremena da započne ples tokom „My Eyes Don’t Cry,” da bi stao uz pjesmu „Superstition.” Stevie zatim kazo da moraju ići, ali ipak su odsvirali „Do I Do”.
Gospel hor se također vratio — sada je na sceni bilo 60 muzičara —a zatim je uslijedila „Another Star.” Wonder je na kraju predstavio svakog pojedinog muzičara iz 30-članog benda, a tek tada su Aisha i Kailand odveli svog oca s jednog kraja pozornice na drugi, kako bi mogao da uživa u zasluženim aplauzima.
Iako su neki očekivali da će na koncert doći i Barack Obama — jer je bio blizu na Woodwardu u Huntington Place-u, na kraju ove duge večeri, niko se nije žalio na to, niti na bilo šta drugo.
federalna.ba/variety.com