videoprilog Jelene Žerajić (Dnevnik 2)

Stav zemalja Kvinte je jasan: RS nema pravo na otcjepljenje

I dalje pristižu reakcije na zaključke NSRS-a kojima se kritikuje OHR i na ponovne prijetnje Milorada Dodika o otcjepljenju RS-a. Oštro su reagovale članice Kvinte i specijalni predstavnik EU-a u Bosni i Hercegovini. Riječi o eventualnim sankcijama nema. Da li su Dodikove izjave stvarnost, iluzija ili samo odvraćanje pažnje od gorućih problema građana?

Da Milorad Dodik poziva na referendum, nije neka novost, čini to već 15 godina. Retorika podjela ne pomaže bh. građanima, već rad na reformama neophodnim za EU put, stav je zemalja Kvinte.

“Ponovo izražavamo svoje opredjeljenje za teritorijalni integritet i fundamentalnu strukturu Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, suverene države sa dva entiteta, koji nemaju pravo na otcjepljenje od BiH”.

Iz zemalja Kvinte pozvaju bh. vlasti da se fokusiraju na potrebe građana, a ne na priču o podjelama. Kao ni ranije, ni ovog puta nisu pominjali sankcije.

“Ovakvo ponašanje imamo dugi niz godina i nikad nismo došli u tu situaciju da Milorad Dodik bude sankcionisan. Znači, imamo jednu finu igru između toga šta on procjenjuje da smije i onoga šta međunarodna zajendica dozvoljava da se desi”, objašnjava politički analitičar Srđan Puhalo.

Dodikovi pozivi na razgradnju države i Daytona su opasni, pa bi međunarodna zajednica trebala ozbiljno razmisliti o mehanizmu sankcija, upozorava stručnjak za evropske integracije Denis Čarkadžić: “Ali ono što je važno napomenuti je da je Dodik u svemu tome sam u

Republici Srpskoj. Jako je bitno da je opozicija u Republici Srpskoj napravila jedan jasan otklon od svega što se dešavalo prije dva dana u skupštini i da nije ni učestvovala u donošenju ovakve odluke”.

Priča o podjelama stvara nestabilnost u državi čiji se građani suočavaju sa brojnim problemima, posebno sada u vrijeme pandemije. Činjenica je da se narod u Republici Srpskoj bori sa niskim platama i penzijama, a sve je više onih koji svoj uspjeh mjere time u koju će zemlju otići.

“Mislim da smo se umorili od stalne te priče o odvajanju, ukidanju i da je upravo ta retorika upravo jedan od okidača odlaska ljudi iz Bosne i Hercegovine - što im je muka više od razmišljanja da li će biti sukoba, neće li biti sukoba, da li će biti nekih sankcija, blokada”, tvrdi Puhalo

Da su umorni od retorike podjela, potvrdili su nam i građani.

Naši sagovornici zaključuju da je, umjesto tenzija i prijetnji, neophodno raditi na rješavanju nagomilanih problemima sa kojima se građani u BiH suočavaju. Potrebne su nam reforme, i put ka Evropskoj uniji, a nikako podjele koje usložnjavaju i onako komplikovanu situaciju u zemlji.

federalna.ba

Milorad Dodik Kvinta