Stara džamija u Stijeni uskoro dobija novo ruho
Stijena je jedna od najvećih mjesnih zajednica u Bosni Hercegovini, a Stari grad Stijena zajedno sa džamijom upisan je u Listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine. U tom starom gradu je i poznata Stara džamija, inače najstarija džamija na lijevoj obali Une - koja uskoro dobija novo ruho.
Prema pisanjima historičara, ova je džamija sagrađena 1575. godine, kada su Turci osvojili ovaj dio Bosne. Promijenila je džamija brojne vlasti, više je puta rušena i popravljana, ali se otimala i preživjela. Kroz 470 godina služila je za molitvu ali je, zajedno sa Starim gradom, bila i mjesto okupljanja Stjenjana. Zub vremena učinio je svoje te je 1980. godine džamija zatvorena. Međutim, vrijedni mještani svjesni su da je u ovim zidinama za koje ih vežu uspomene utkana i historija ovog kraja zbog čega su se odlučili sami je obnoviti. Do sada imaju 180 vakifa.
„Svi pametni ljude drže do starine i ponose se i čuvaju ih - nemamo nikoga da nam ispriča prošlost nego baš stare škole zgrade i džamije. Zahvaljujem se mještanima koji su prepoznali značaj ulaganja ovdje, uložili su i vremena i novaca“, kaže historičar Halid Bajrić.
A mještani kažu da su čekali da nadležni počnu i onda su tražili njihovu saglasnost i sami počeli posao.
„Ja kad sam došao sa kolegama, mislili smo – Bože, može li se ovo? Kad pogledamo finansije – nemamo. I krenuli smo da krenemo. 2020. od krova sve nanovo je sve urađeno. Imamo jaku dijasporu koja je to slatko prihvatila i, eto, dogurali smo haman do otvorenja“, govori Esad Topalović, predsjednik džemata Stijena.
A Bajrić podsjeća: „Pet država se ovdje promijenilo, niko nije ulagao ništa. Ljudi, ipak, shvataju njenu historijsku vrijednost, ulažu svoja sredstva. Vidite da se već dosta toga radi, zidovi su se već počeli rušiti“.
Iako je svečano otvorenje planirano za ovo ljeto, već su u njoj klanjali i prvi namaz.
„Ljudi koji su išli u ovu džamiju do 1980. bilo im je drago da smo ovdje klanjali džumu. Dijelio sam s njima radost i vidio sam kasnije u razgovorima sa su oduševljeni što su imali prilku da se vrate u ovaj prostori da vrate sjećanja iz djetinjstva i mladosti“, kazao je Sulejman ef. Hašić, imam u MZ Stijena.
Ef. Hašić priča dalje kako organizuju tu šerijatska vjenčanja, a možda formiraju i biblioteku.
Stari grad Stijena građen je u srednjem vijeku, završen u osmanlijskom periodu. Prema historijskim zapisima, ovo je najstariji grad u Krajini od njih skoro četrdeset.
„Stijena je mijenjala ime - bila je i Stina stina, sada je Stijena. To je mjesna zajednica sa velikim brojem doktora - mislim da je po tome prva BiH“, kaže Sulejman Kaljiković, mještanin Stijene.
Svjesni značaja očuvanja kulturne baštine, u obnovu džamije već su uložili 200.000 maraka. I kažu da tu neće stati.
„Ja sam rekao - nemojte sada da mi koji smo na čelu obnovimo je, a ovi poslije nas da je zapostave. Iako je nova, kuća se napravi pa ako se ne održava – propada“, poručuje Esad Topalović, predsjednik džemata Stijena.
Uz džamiju je i muzej nedavno preminulog kolekcionara Mumina Bajrića. Godinama je sakupljao tradicionalne bosanske predmete i uredio hvale vrijedan muzej, koji je turistima, ali i Bosancima, draga destinacija. Ostavio je Mumin u amanet svome gradu i svojoj Bosni brojne antikvitete koji će podsjećati na neka prošla vremena. A nekad će neko i kazati da su Mumin i ostali mještani za očuvanje kulturne baštine dali više nego brojni takozvani kulturnjaci koji nominalno upravljaju ovim nacionalnim spomenikom, ali im, jednostavno, nije na listi prioriteta.
federalna.ba