videoprilog Branke Dakić (Dnevnik 2)

Stanje je krajnje alarmantno, vidljivo i golim okom - građani sve teže dišu

Prema indeksu kvaliteta zraka u Bosni i Hercegovini koji objavljuje "Eko akcija", u većini gradova, a pogotovo Sarajevu, Banjaluci, Zenici i Tuzli, zrak je tokom dana nezdrav, a noću i opasan za zdravlje stanovništva. Ekolozi i ljekari upozoravaju da se pod hitno ovaj problem mora rješavati, posebno imajući u vidu procjene međunarodnih institucija koje pokazuju da od zagađenog zraka u Bosni i Hercegovini godišnje umre od 3.000 do 5.550 ljudi.

Kvalitet vazduha jutros je nezdrav u Zenici, Tešnju, Bihaću, Maglaju i Banjaluci, Sarajevu, Jajcu, Visokom i Kaknju, vijesti su koje nas posljednjih mjeseci skoro pa svakodnevno bombarduju sa portala. Da je stanje krajnje alarmantno, vidljivo je i golim okom, kažu građani, koji sve teže dišu.

Zbog nezdravog vazduha moguća je pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba sa bolestima srca i disajnih organa, poput astme, dok ostali mogu početi da osjećaju negativan uticaj zagađenja na zdravlje.

“I ono što nam naši pacijenti kažu jeste da grad smrdi. Grad bukvalno smrdi, ne možete disati. Kako se to odražava na ljudsko zdravlje - veoma pogubno, čak do te mjere da može izazvati trenutno ekrazitno pogoršanje zdravstvenog stanja pa čak i do naprasne smrti vezane za kardio-respiratorni sistem“, objašnjava Rade Dujaković, specijalista internista.

A zagađivači su brojni, počev od ugljen-dioksida, sumpornih i azotnih oksida, čestica prašine čađi, iz ispušnih gasova automobila, iz ložišta velikih sistema i indivudalnih ložišta. Na vlastima je da prave strategije i mjere za smanjenje zagađenja, kaže struka.

“Možemo govoriti, zapravo, o rješenjima u pogledu prostornog planiranja, bolje prozračenosti grada, možemo pričati o toplifikaciji objekata, potrebno je mnogo više ulaganja u energetsku efikasnost i mnogo više ulaganja u distributivnu mrežu, na kojoj imamo jako mnogo gubitaka“, navodi Dragan Kabić, predstavnik Centra za životnu sredinu Banjaluka.

“Lokalne zajednice treba da prave planove za smanjenje zagađenja. Mislim da samo Prijedor i Banjaluka imaju taje plan, da su ga usvojile skupštine”, kaže Ranka Radić, načelnik Odjeljenja za zaštitu životne sredine u RHMZRS-u.

Sve ovo bi vlastima trebao biti alarm za uzbunu kako bi što hitnije počeli raditi na rješenju problema. Do tada, plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe trebali bi da smanje fizičke aktivnosti na otvorenom, a veća naprezanja trebalo bi da izbjegavaju i svi ostali.

federalna.ba

vazduh zrak