videoprilog Hane Vranac (Dnevnik 2)

Šta ove sezone čitamo mi, šta čitaju turisti, koje su opsesivne teme i najčitaniji naslovi?

Ljeto i knjiga asocijativno su vezani pojmovi. Šta ove sezone čitamo mi, šta čitaju turisti, koje su opsesivne teme i najčitaniji naslovi?

Izbjegavanje teških tema, sudeći prema potražnji u knjižarama, konstanta je ljetnog književnog ukusa. Prate se trendovi aktuelne svjetske književne scene. U bibliotekama, pak, suprotno: lektire i teorija najčešće su iznajmljivana literatura.

„Kao i svake god, nekako se u ljetnom periodu pojača potraznja za nekim malo lakšim štivima - ljubavni romani ili krimi“, govori Ida Hamidović, urednica u Izdavačkoj kući Buybook.

Amela Dželilović-Milešević, voditeljica Službe za rad s korisnicima u Biblioteci Grada Sarajeva, navodi kako se čita obavezna školska lektira –za septembar, studenti čitaju različite publikacije i istraživačke radove - za pripremu ispita, a najmlađi korisnici sa roditeljima, braćom i sestrama enciklopedije i slikovnice.

„Što se tiče literature na bosanskom jeziku, najčitaniji je rahmetli Dževad Karahaasan i njegov roman Uvod u lebdenje“, ističe Ajet Arifi, direktor Izdavačke kuće Connectum.

Turisti su, ističu iz izdavačkih kuća, redovni kupci u ljetnim danima. Osim prijevoda klasika na matične jezike, traže štiva vezana za kulturu koju posjećuju.

„Jako puno stranaca dolazi u knjižaru - ne samo da traže knjige na engleskom nego traže i naslove koji su vezani za Bosnu, za Sarajevo“, dodaje Hamidović.

Arifi napominje kako ih najviše interesuje ambijent rata, agresija, opstanaka u ratu...

Klasik klasikom čini njegov kontinuitet u vremenu. A potvrđuje ga potražnja i ovoga ljeta. Pa su građani, osim opuštajuće beletristike, kontinuirano zainteresovani za kanonske naslove svjetskih i domaćih književnika.

federalna.ba

ljeto knjige