videoprilog Đenite Mešanović (Dnevnik 2)

Šta o propalim pregovorima kažu oni koji u njima nisu učestvovali

Bilo je i onih koji nisu uzeli kartu do Neuma. Jesu li slutili fijasko ili ne, teško je zaključiti. Odsustvo su pravdali Dodikovim rušilačim politikama, neki su tražili da se na neumskom pregovarčkom stolu nađe i njihov prijedlog izmjena Izbornog zakona. Ima li onih koji slave nasuprot onima koji žale što se iz Neuma kućamo vratilo bez sporazuma. A dosadašnje prakse u svim pregovorima pokazale su da svaki sporazum, makar i u začetku, čim se ohladi postaje duboki nesporazum. 

Šta je stvarni razlog nepostizanja konkretnog dogovora u Neumu ili barem jačeg približavanja stavova - samo možemo nagađati. Naziru li se, možda, poraženi i pobjednici. I može li se to posmatrati tako. Ili su, zapravo, gubitnici svi. Ako ništa, onda zbog nemogućnosti da se 20 godina izmijeni zakon BiH. Oni koji su odsustvovali ipak vide obrise gubitka i pobjede.

“Sada treba očekivati još radikalniju politiku HDZ-a, jer se oni ne mogu pomiriti s porazom koji su ponajviše sami sebi nanijeli. Ne vidim da imaju demokratskog kapaciteta da uvide vlastite greške, niti im te greške treba objašnjavati. S druge strane, pohvalan je politički konsenzus među probosanskim strankama kada je riječ o redu prioriteta u cijelom ovom procesu, prvo reduciranje Doma naroda, a što ne i ukidanje po preporuci Venecijanske komisije, pa tek onda diskusija o izboru članova Predsjedništva BiH, i to na temelju presuda Evropskog suda za ljudska prava”, izjavio je Željko Komšić, predsjednik DF-a.

Nakon kraha neumskih pregovora - šta dalje?

Blokada na svim nivoima, od kantonalnog do državnog, a u najavi, mjesecima, još jedna: blokada izbora. Posljednja runda pregovora završila neslavno. Pozicije ostale nepromijenjene. Novi se očekuju ove sedmice, ali je upitno šta mogu donijeti. Analiziramo: hoće li se krah neumski...

S galerije razgovore iz Hercegovine posmatrala je i najveća opoziciona stranka u Federaciji - SDP. Kažu bespredmetno je razgovrati o bilo čemu drugom dok su na sceni napadi na ustavni i državni poredak. Nadalje, predsjednik ove stranke Nermin Nikšić ističe kao važno to što su građanske strane zajedno odbile učešće na razgovorima. No, postavlja se pitanje je li to lagodna pozicija koju su zauzeli čekajući neki ishod?

“Niko se pretjerano ne osvrće na ono što mi nudimo da niko ne govori o građanskom principu da svi gledaju kako će zadovoljiti etnički princip i znali smo da od ovoga nema ništa i evo pokazalo se, nažalost, da nema ništa. Ja sam bio spreman biti prvi čovjeka koji će im čestitati da su došli do kvalitetnog dogovora. Dosta je više da se podrazumijeva kako će SDP popustiti zato što je državotvorna stranka, nećemo više popuštati”, poručio je Nikšić.

Naša stranka imala je vlastiti prijedlog izmjena i tražila da se on nađe na neumskom stolu. Kako to nije bila opcija i oni se tamo nisu pojavili, ali nedogovor koji su očekivali, smatraju, ide naruku ključnim akterima sastanka u Neumu, ako ništa, onda zbog izmjena koje se odnose na transparentnost izbornog procesa, što zapravo najviše zagovaraju i opozicija u Federaciji i u Republici Srpskoj.

“Aktuelne stranke na vlasti HDZ, SNSD i SDA, mislim da njima odgovara status quo i da svaka iz svojih razloga ne želi da se desi bilo kakav napredak. Šarović je govorio u kontekstu unapređenja integriteta izbornog procesa, o tome je govorio i Konaković. Naravno da je tim snagama koje su antikoruptivne, tu ubrajam i Šarovića i Konakovića, žao što neće doći, po svemu sudeći, do unapređenja integriteta izbornog procesa, a ja nemam nikakve sumnje da je strankama poput SDA, HDZ-a i SNSD-a upravo i cilj da ne dođe do unapređenja tog integriteta”, kaže član Predsjedništva Naše Stranke Damir Arnaut.

Za opozicijske stranke integritet izbornog procesa važniji je, možda, od svega drugog. Ali bez ostalih izmjena ni ove neće doći na pregovarački stol. Kako sada stvari stoje, Izborni zakon mijenjat će u paketu. Sve ili ništa. A pregovori će biti nastavljeni, u krnjem, potpunom ili bilo kojem sastavu, jer o njima ne odlučuju samo domaći akteri.

federalna.ba

Neum Izborni zakon
socijalna politika ministarska koordinacija Neum
0 13.12.2024 16:49
Samit lidera Zapadnog Balkana i EU Neum Vijeće ministara BiH
0 28.11.2024 17:04
Marijan Mandić Orlovača Neum
0 22.09.2024 08:58
Johann Sattler odlazi Izborni zakon pomirenje Evropska komisija
0 26.08.2024 10:24