Šta je uzrok krvavih odnosa na Bliskom istoku?

Iako je prethodnih dana eskalirao, sukob Izraela i Palestine traje više od 70 godina. Sve je počelo kada su Ujedinjeni narodi 1947. donijeli Rezoluciju kojom su podijelili Palestinu na izraelsku i arapsku zemlju. Protiv podjela arapske zemlje su bili izričite, no velike sile su se na njihove vapaje oglušile i nije im preostalo ništa drugo nego da krenu u sukob. Ukratko, to je geneza krvavih odnosa na Bliskom istoku. Upućeni tvrde da se ovo moglo izbjeći da su glavni akteri odigrali drugačije uloge. Za jedne su to arapske zemlje, za druge, pak, međunarodna zajednica koja je od početka naklonjena Izraelu, čime je pokazala svoje licemjerstvo.

“Međunarodna zajednica nije učinila ništa. Naprotiv. U Vijeću sigurnosti UN-a svjedočimo da i u ovom periodu bilo koja rezolucija kojom bi se osudilo djelovanje protiv civila, ugrožavanje humanitarnih prava ili na bilo koji drugi način spriječio Izrael u svojim nastojanjima da dalje okupira teritorije nikada nije prošla”, navodi Alija Kožljak, bivši vojni predstavnik pri NATO-u.

Novinar i diplomata Hajrudin Somun podsjeća kako se tadašnje arapske države nisu složile s Rezolucijom: “Oni su jednostavno propisali rat toj državi i izgubili su taj rat. Izgubili su sve sljedeće ratove. Da su Arapi prihvatili Rezoluciju UN-a i da su formirali palestinsku državu pored izraelske, nastavili bi da žive u miru i saradnji”.

federalna.ba

Hajrudin Somun Alija Kožljak