Šta ima veću pravnu snagu – procedura za Nešićevu smjenu ili njegova ostavka?
Predstava je odigrana. Prazne stolice ostale su u rukovodstvu Zastupničkog doma i u Vijeću ministara. Od pravila, preko prakse, krečenja, Feniksa i Novaka Đokovića do neizbježnog ishoda – smjene državnog ministra Nenada Nešića i člana Kolegija Zastupničkog doma Nebojše Radmanovića. Ipak, ne bez borbe.
Većina bez SNSD-a u Zastupničkom domu BiH demonstrirala moć. Prvo, uvrštavanjem inicijativa za smjenu Nešića i Radmanovića na dnevni red.
“Ako smo mi dali negativno mišljenje, Ustavno-pravna komisija, šta se to onda danas nalazi na dnevnom redu? Ili, i ako je, onda nam bar dajte i to mišljenje Ustavno-pravne komisije. Ovako, šta? Džabe smo krečili”, kazao je zastupnik US-a Milan Petković.
“Predsjedavajući, ako ćemo po određenim praksama, onda nam Poslovnik ne treba”, kazao je zastupnik SNSD-a Milorad Kojić
“To što pojedincima se žuri da jave tamo onima koji još ne spavaju da ste završili zadatak koji vam je ekipa iz Murphyjevog tima dala - to je vaš problem. Nama se nigdje ne žuri. U 4 ujutro igra Novak Đoković. Taman ga možemo svi zajedno gledati“, kazala je Sanja Vulić, šefica Kluba SNSD-a.
“Ja zaista ne znam je li ovdje vi imate, kolege, amneziju ili se stvarno pravite blesavi i zašto mrcvarite ovaj visoki dom kada znate da se to dešavalo svaki put“, kazao je PDP-ov zastupnik Branislav Borenović
Nešić iz pritvora pokušao zaigrati igru pa najavio ostavku u toku sjednice. Bez efekta.
„Ako ne postoji protokolisana ostavka, onda ne možemo prekinuti razmatranje ove tačke dnevnog reda na bazi bilo kog medijskog napisa“, kazao je predsjedavajući Zastupničkog doma BiH Denis Zvizdić (NiP).
Kada je postalo jasno da izlaza nema, uslijedili su hvalospjevi, kritike i lekcije iz morala.
„Ja opet kažem i ponavljam - Nenad Nešić će iz svega ovoga izaći kao pobjednik, vratit će se kao Feniks i bit će isto, možda i gora situacija nego kao sa gospodinom Radončićem kada bude tužio državu“, kazala je Vulić.
„I u vašoj vlastitoj partiji ljudi su smatrali i još smatraju da Nenad Nešić ne treba obavljati ovu poziciju“, kazala NiP-ova zastupnica Mia Karamehić-Abazović.
„Mene je sramota što prisustvujem ovakvoj diskusiji oko nečega što nije trebalo ni da se desi. Ova inicijativa nije trebala da se desi jer je bilo sasvim normalno da to razriješi predsjedavajuća Vijeća ministara. Ne mogu kriminalci biti patriote“, kazao je SDS-ov zastupnik Mladen Bosić.
“Sada su svima puna usta pravde, morala, pravičnosti u dijelu kako taj čovjek i nije trebao biti ministar sigurnosti. A u isto vrijeme, one institucije koje su postavljali upravo ti koji su provlačili Nešića kroz iglene uši su kroz svoju proceduru ustanovile da taj čovjek nema nikakve smetnje“, kazao je SDA-ov zastupnik Midhat Čaušević.
„Mi postavljamo pitanje da li je ovo trebalo uraditi ili ne. Nemojte, molim vas, hajte da ovo završimo, ovu bruku i sramotu svih nas“, kazao je Borenović.
Zastupnici HDZ-a nisu željeli učestvovati u raspravi, ali su aktivno glasali protiv. Posljednji korak – zvanična konstatacija predsjedavajućeg Zastupničkog doma: „Prisutnih 34, za 27, protiv 7, nema suzdržanih, postoji opća i postoji entitetska većina. Konstatujem da je usvojen prijedlog za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH, odnosno smjenu ministra sigurnosti Nenada Nešića“.
Sličan scenarij i u slučaju smjene člana Kolegija Zastupničkog doma Nebojše Radmanovića.
“Vrlo brzo vrijeme će pokazati šta ste učinili. Na kraju krajeva, zemlju ste uveli u ozbiljnu, ozbiljnu političku krizu. Vaša je odgovornost, vaše je pravo, procesi koji su pred nama će potvrditi ovo što sam rekao“, kazao je SNSD-ov zastupnik Miroslav Vujičić.
„Prestanite ovdje cmizdriti, prestanite ovdje plakati, prestanite ovdje kukati. I budite dostojanstveni i prihvatite realnost kakva jeste”, kazao je Borenović.
„Ukupno 37 prisutnih, za 26, protiv 10, suzdržan 1, postoji opća, postoji entitetska većina. Konstatujem da je usvojen zahtjev za razrješenje gospodina Radmanovića s dužnosti člana Kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine“, kazao je Zvizdić.
Osim neizvjesnosti političkog funkcioniranja u narednom periodu, preslagivanje većine dovelo je do još jedne nejasnoće. Šta ima veću pravnu snagu u Nešićevom slučaju – sinoć pokrenuta procedura u zakonodavnoj ili jutros podnesena ostavka izvršnoj vlasti? U zemlji mogućnosti, kakva BiH zasigurno jeste, sve opcije su, praksa je pokazala, uvijek otvorene.
federalna.ba