videoprilog Gordane Antonić (Dnevnik 2)

Šta donosi i kome pogoduje restrukturiranje BH-Gasa?

Šta i kome donosi izmijenjeni Statut BH-Gasa? Prvi korak ka restrukturiranju kompanije i otvaranju podružnica je napravljen. No, detalji izmjena su tajni, pa ostavljaju prostor za špekulacije. Hoće li podružnica u Mostaru voditi projekat Južne interkonekcije?

Izmjenama i dopuna Statuta kompanije BH-Gasa omogućen je prvi korak ka uspostavi Južne interkonekcije između Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Na ovaj način će biti unaprijeđeno poslovanje i upravljačka struktura, tvrde iz kompanije.

“Kroz ove izmjene omogućeno je uspostavljanje novih podružnica i timova koji će biti ključni za realizaciju projekta Južna interkonekcija. Projekt Južna interkonekcija predstavlja značajan korak ka poboljšanju energetske sigurnosti i diversifikacije izvora gasa u Bosni i Hercegovini. Očekujemo da će ove izmjene omogućiti efikasniju implementaciju projekta te doprinositi daljnjem ekonomskom razvoju naše države”, navode iz BH-Gasa d.o.o. Sarajevo.

Ali bez detalja - kako? Savjetniku za projekat Južne interkonkecije Jasminu Salkiću, inače bivšem direktoru BH-Gasa, Uprava nije dala odobrenje, iako je bio voljan da govori za Federalnu televiziju. Bez odgovora i u HDZ-u BiH - da li će restrukturiranje BH-Gasa biti dovoljno da u četvrtak dignu ruku za potvrdu zakona o Južnoj interkonekciji? Jer, otvaranje podružnice BH-Gasa u Mostaru nije ono na čemu su od početka insistirali – formiranju novog preduzeća.

“Oni su tražili jedan sasvim novi gospodarski subjekt koji će biti nosilac projekta Južne interkonekcije. Imam problem s načinom funkcioniranja cjelokupnog projekta Južne interkonekcije i o čemu sam sve vrijeme govorio i u Parlamentu, a to je način ekspropriacije zemljišta i uključivanja lokalne samouprave, kantona”, kaže Slaven Raguž, poslanik HRS-a u Predstavničkom domu FBiH.

Belmin Zukan, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu FBiH, kaže da bi, da je podružnica u skladu s onim za što se zalagao HDZ, ova stranka vjerovatno i podržala zakon u Predstavničkom domu. Naglasio je da je Klub HDZ-a bio jedini koji je bio protiv ovog zakona, dok su ostali zastupnici, koji se predstavljaju kao pripadnici stranaka s hrvatskim predznakom, uglavnom bili suzdržani. Prema njegovoj ocjeni, to nije u skladu sa zahtjevima HDZ-a.

Podrška ovom Prijedlogu zakona neupitna je iz redova parlamentarne opozicije. To su potvrdili na sjednici Predstavničkog doma.

“Ohrabruje me činjenica da je zahtjev za održavanje sjednice i stavljanje ove tačke na dnevni red potpisalo 20 delegata od nas 23 u Klubu Bošnjaka, što znači da je to šira koalicija koja izlazi iz okvira trenutne opozicije, koja je tražila uvrštavanje i usvajanje ovog zakona. Lično bih voljela da se zakon usvoji bez bilo kakvih amandmana i intervencije na tekst zakona”, istakla je Aida Obuća, delegatkinja SDA u Domu naroda FBiH.

Žarko Vujović, delegat u Domu naroda FBiH iz Demokratske fronte, kaže kako ta stranka nikada neće podržati  rekonstrukciju koja se temelji na nacionalnoj osnovi, odnosno osnivanje preduzeća prema nacionalnoj strukturi. Naglasio je da postoji inicijativa za rekonstrukciju preduzeća poput HZ-HB Elektoprivreda, Ceste i drugih, te da ta preduzeća ne mogu imati nacionalni predznak.

A uoči sjednice i glasanja o Prijedlogu zakona o gasovodu "Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska", indikativno, iz redova Naše stranke koalicionim partnerima uputili su upozorenje:

“Koristim priliku da pošaljem poruku kolegama iz HDZ-a i SDP-a, ako budu pravili neki manevar zaustavljanja, prekidanja sjednice, jer su ovo stavili kao zadnju tačku dnevnog reda, da to nećemo tolerisati”, upozorila je Sabina Ćudić, poslanik NS-a u Predstavničkom domu BiH.

Osnivanje podružnice ove kompanije u Mostaru ne predstavlja udovoljavanje HDZ-ovim zahtjevima već realnu potrebu, tvrde iz SDP-a.

“Što se tiče restruktuiranja, pravi se fama da je to ustupak HDZ-u. Taj zaključak nije predložio HDZ, nego stranke s hrvatskim predznakom koje su opozicija HDZ-u i naravno da će se tvrtka koja će imati veći obim posla izgradnjom Južne interkonekcije morati reorganizirati u skladu sa svojim djelovanjem”, kaže Arman Zalihić, delegat SDP-a u Domu naroda FBiH.

Južna interkonekcija vrijedna 100 miliona eura osigurala bi energetsku nezavisnost o ruskom gasu i osnažila ovaj sektor. Da li ćemo biti korak bliže ili još dalje od tog cilja, biće poznato nakon glasanja u Domu naroda.

federalna.ba

BH-Gas južna interkonekcija
južna interkonekcija Dom naroda Parlamenta FBiH
0 14.01.2025 18:47
Južna plinska interkonekcija južna interkonekcija Staša Košarac
0 23.12.2024 19:50
južna interkonekcija Južna plinska interkonekcija Južna interkonekcija plinovoda
0 23.12.2024 16:49
južna interkonekcija Albin Zuhrić Nermin Nikšić Mahir Mešalić Damir Džeba Michael Murphy
0 21.12.2024 20:41