videoprilog Azre Bećirović (Federacija danas)

Šta će biti sa 350 studenata Univerziteta Kallos u Tuzli - najavljene tužbe

Je li ugrožen studij za više od 350 studenata Univerziteta Kallos u Tuzli? Komisija koju je formiralo Ministarstvo obrazovanja Tuzlanskog kantona, početkom ovog mjeseca, donijela je odluku o oduzimanju licence za rad Evropskom univerzitetu Kallos u Tuzli. Studenti ovog Univerziteta u očajnoj su situaciji, pa su uputili i otvoreno pismo, navodeći da je upravo Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona odobravalo upisne kvote studenata, te da ih sada, dok još važe akti neophodni za rad, ne može tek tako „kao gumicom izbrisati“.

Amra Kušljugić je studentica šeste godine Medicinskog fakulteta na Univerzitetu Kallos u Tuzli. Pred skoro sami kraj školovanja zadesila ju je situacija iz koje ne vidi izlaz. Amra i njene kolege nadaju se da će nadležni organi i pravosudne institucije riješiti problem u kojem su se studenti našli nakon što je Univerzitet Kallos izgubio licencu za rad.

„Narušeno je moje osnovno pravo na obrazovanje. Samim tim, ne osjećam se dobro, kao ni moji roditelji i sve moje kolege koje se nalaze u ovoj situaciji. Rješenja nemamo. Moramo nastaviti školovanje da dođemo do svojih titula i zvanja zbog kojih smo se i upisali“, kaže ona.

Pravni zastupnik Univerziteta Mirnes Ajanović ističe da je u aprilu doneseno pravosnažno rješenje kojim se nalaže da Univerzitet Kallos, u roku od godinu, treba da ispravi određene nedostatke. No, nakon samo sedam mjeseci ovom Univerzitetu je oduzeta dozvola za rad.

„Zloupotreba službenog položaja. Otišlo je to i u Tužilaštvo Federacije, kantonalno je tužilaštvo obaviješteno od strane Federalnog tužitelja, u SIPA-u, ombudsmenima, kantonalnoj inspekciji. Vratiti ćemo rad Univeziteta, ali je evidentno da je ovaj prostor iskorišten za zloupotrebu da bi 354 studenta ostala bez obrazovanja“, govori Ajanović.

Ministar obrazovanja i nauke u Vladi Tuzlanskog kantona Ahmed Omerović (SDA) navodi da je sve rađeno po zakonu, te da je nadležna komisija donijela odluku o oduzimanju licence za rad Evropskom univerzitetu Kallos u Tuzli jer su prekršeni osnovni kriteriji koji su neophodni za rad i funkcionisanje jedne visokoškolske ustanove. Također, ističe da studenti moraju svoja prava tražiti od osnivača, koji je dužan da im osigura nastavak školovanja.

„Osnivač je dužan da im osigura nastavak obrazovanja onako kako je to definisano Ugovorom o studiranju. Svaki student ima ugovor o studiranju s visokoškolskom ustanovom“, istakao je Omerović.

Advokat ističe da je Kallos došao u ovo stanje nakon što je promijenjen prostor Univerziteta, a nisu imali upotrebnu dozvolu u novom objektu, nakon čega građevinski inspektor izdaje zabranu rada. No, postavlja se pitanje zašto i ostali objekti koji nemaju navedene dozvole nisu zatvoreni?

„Siguran sam i imam informacije da najmanje tri fakulteta javnog univerziteta nemaju upotrebnu dozvolu. Da, vjerovatno, ni zgrada Vlade nema upotrebnu dozvolu jer su promijenili namjenu, da Ministarstvo obrazovanja nema upotrebnu dozvolu. Hoće li taj inspektor doći zatvoriti i Vladu i Ministarstvo i druge univerzitete? Za sada nije. A dobio je obavijest da to uradi. Ne, samo je zatvorio Kallos. I to je zloupotreba položaja“, poručuje Ajanović.

U otvorenom pismu koje je upućeno Ministarstvu obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona studenti Kallosa naveli su da će, ako se ne iznađe rješenje za njih, podnijeti tužbe za naknadu materijalne i nematerijalne štete nadležnim sudovima, kako protiv odgovornih pojedinaca, tako i protiv institucija. Navode i to da će, ako bude potrebno, svoja prava tražiti i mirnim protestima.

federalna.ba

Univerzitet Kallos Tuzla