Srednjovjekovna Bosna i Venecija - drugi dio - 16. epizoda
Odnos Venecije, gospodarice mora i srednjovjekovne Bosne, imao je razne faze: od prvih dodira i susreta uz nepovjerljivost i sumnjičavost, uzajamne trgovine, spremnosti da se Bosni pomogne u izgradnji vlastite flote pa do sebične mletačke politike onda kada je Bosni bilo najteže.
Do početka 15. stoljeća Mlečani nisu pokazivali veliki interes za trgovinu sa Bosnom, a onda se situacija promijenila i oni počinju s aktivnom trgovačkom politikom prema Balkanu.
Trgovački odnosi dvije zemlje su uvijek bili u sjeni dubrovačkog monopola nad bosanskim tržištem, no kada je kralj Ostoja 1403. zaratio
sa Dubrovnikom, pokušao je da razbije ovaj monopol i dao je povlastice mletačkim trgovcima.
Historijski izvori bilježe da su Mlečani u Bosnu donosili luksuzne proizvode: tkanine, začine, parfeme, te drago kamenje: dijamante i rubine.
Vidljivo je da Mlečani uvijek biraju momenat loših političkih odnosa između Bosne i Dubrovnika da se umiješaju i napakoste svom glavnom konkurentu na bosanskom tržištu. Venecija se ne zaustavlja na tome već pokušava da konkuriše dubrovačkoj trgovini, snižavanjem carina na sol koja se uvozila u Bosnu.
U trenutku definitivne osmanske invazije na Bosnu 1463, Venecija nije vojno intervenisala, ali se kasnije uključila u pokušaje obnove Bosanske kraljevine.
Kroz ovu epizodu vodi nas Amar Karapuš, viši kustos Historijskog muzeja BiH.
Urednica i autorica serijala Sanda Novosel.