Prilog Amre Ličina

Srbija danas bira predsjednika

Građani Srbije danas biraju predsjednika Republike, novi saziv parlamenta i lokalnu vlast u gradovima Beogradu i Boru i još 12 lokalnih samouprava. Na ukupno 8 hiljada i 255 biračkih mesta, pravo glasa na predsjedničkim i parlamentarnim izborima ima 6 miliona 502 hiljade i 307 građana Srbije, koji će moći da biraju između 19 izbornih lista i osam kandidata za predsjednika.

Od uvođenja višestranačkih izbora, građani Srbije danas izlaze 13. put da biraju svoje predstavnike u najvišem zakonodavnom tijelu, a od osamostaljenja Srbije, 2006. godine, ovo su četvrti predsjednički izbori. Biračka mjesta otvorena su od 7 sati, a zatvaraju se u 20 sati, do kada traje izborna tišina, koja je počela u noći između četvrtka i petka.

Građani Srbije o izborima:

“Očekujemo da sve protekne uredu i da bude bolje. Kao što je i do sad bilo.”

“Očekujem da ovi izbori proteknu u miru. Onako kako bude volja građana, tako će biti. Nadam se da će u četiri naredne godine biti bolje svima i bolje Srbiji.”

“Ovo su moji prvi izbori i želim da glasam kako bi nama mladim, nadam se, bilo bolje.”

“Očekujem da svi izađu na izbore, a šta će biti, vidjet ćemo.

Na izborima glasao je i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik

Na predsjedničkim i parlamentarnim izborima u Srbiji na 15 biračkih mjesta, uz predočenje važećeg dokumenta Srbije, može da glasa oko 11 hiljada i 500 državljana Srbije s prebivalištem u Bosni i Hercegovini. Glasao je i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik.

“Želio bih da jednog dana svi u RS-u automatski dobiju državljanstvo Srbije i glasaju." 

U Novom Pazaru došlo je do incidenta 

U Novom Pazaru, na jednom biralištu, došlo je do incidenta i fizičkog obračuna dvije osobe zbog čega je intervenirala policija. Glasanje je ubrzo nakon incidenta normalizirano. U ovom gradu od 99 biračkih mjesta, otvaranje birališta jutros kasnilo je  na više od 70.

”Na pojedinim mjestima bili su problemi sitne prirode, neki koji su uzrokovani tehničkim nejasnoćama, a neki su bili uzrokovani subjektivnim razlozima jer, kao što znate, na svakom biračkom mjestu imamo veliki broj kontrolora koji neki manje, a neki više znaju svoj posao.” – izjavio je Raško Milić. 

Napad na predsjednika Pokreta slobodnih građana i poslanika Srpske napredne stranke

Nekoliko, za sada nepoznatih osoba, fizički je napalo predsjednika Pokreta slobodnih građana  Pavla Grbovića, međutim, do tog napada nije došlo na biračkom mjestu. Na biračkom mjestu napadnut je poslanik Srpske napredne stranke u Čačku, Bata Jugović koji je pretučen.

Na Kosovu nije dozvoljeno glasanje

Iako je bilo pritisaka predstavnika Evropske komisije i zemalja Kvinte na Vladu, na Kosovu nije dozvoljeno glasanje – oko 100 hiljada birača svoje pravo će ostvariti na graničnim dijelovima Srbije prema Kosovu. Većina glasača  će doputovati autobosima koje su im osigurale lokalne samouprave ili poslodavci. Na autobusima nije dozvoljeno isticanje državnih simbola Srbije, a za pružanje sigurnosti bit će spremni i pripadnici Euleksa i Kfora.

Izborni proces prati više od 260 međunarodnih posmatrača

Izborni proces u Srbiji prati više od 260 međunarodnih posmatrača koje je angažirala Kancelarija OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava izjavio je šef misije Daglas Vejk i naveo da su se timu pridružile i tri parlamentrarne delegacije s oko 100 posmatrača.

 “U ovom trenutku ne mogu da kažem više o samom izbornom procesu, ali OSCE  na terenu ima veliki tim posmatrača koji nadgleda izbore. Mi pratimo koliko je izborni proces u skladu s međunarodnim propisima i obavezama koje je Srbija preuzela, kao što to čine i druge države." – izjavio je Daglas Vejk

U inostranstvu je otvoreno 77 biračkih mjesta

Uz birališta u Srbiji, u inostranstvu je otvoreno 77 biračkih mjesta, u 34 države, na kojima će moći da se izjasni 39 hiljada i 777 državljana Srbije koji su se prijavili za glasanje. U Sjedinjenim Američkim Državama završeno je glasanje, a državljani Srbije glasali su na biračkim mjestima u Njujorku, Vašingtonu i Čikagu.

Zabilježene su i brojne nepravilnosti

Kako je objavljeno na Fejsbuk profilu CeSID-a, tokom dana, zabilježeno je niz izbornih nepravilnosti  ubacivanje listića u pogrešne kutije kao i porodično glasanje. Također, uočene su razne proceduralne greške, nenanošenje spreja, neprovjeravanje identifikacionih dokumenata, nepoštivanje redosljeda radnji.