Sportska dvorana Goran Čengić je bila želja građana
Općinsko vijeće Novo Sarajevo usvojilo je Odluku kojom Sportska dvorana na Grbavici dobiva novo ime - Goran Čengić. U obrazloženju odluke navedeno je da je na ovaj način odata počast sugrađaninu koji je ljudskim činom i sportskim dostignućima zadužio rodni grad. Također, i Zona sporta i rekreacije Velešići zvat će se Centar za edukaciju, sport i rekreaciju Vinko Šamarlić, u znak sjećanja na posthumno odlikovanog, istaknutog komandira specijalne jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Bosne i Hercegovine - Odred Bosna koji je poginuo 8. juna 1992, dan prije odlaska olimpijskog tima u Barcelonu, gdje je trebao nositi bh. zastavu na otvaranju Olimpijskih igara.
Gosti Federacije danas bili su načelnik Općine Novo Sarajevo Hasan Tanović i Branislav Crnogorac, predsjednik Sportskog saveza BiH.
Tanović kaže da saga oko imenovanja dvorane Goran Čengić traje jako dugo.
"Počela je negdje 2008. godine na inicijativu vijećnika Naše stranke i ponavljala se iz mandata u mandat, da bi bivši načelnik obećao Goranovoj majci da će dvorana nositi taj naziv. To obećanje nije ispunio, nisu ispunili općinski vijećnici u prošlom sazivu. Napravili su jedno kompromisno rješenje i proglasili da su nazvali dvoranu Novo Sarajevo. U svom predizbornom nastupu ja i kandidati Četvorke tadašnje smo govorili da će se dvorana na Grbavici zvati Goran Čengić. To je obećanje koje je dato majci Gorana Čengića, građanima i građankama općine Novo Sarajevo. A obećanje je dug i ja svoja obećanja ispunjavam. Ovo je posthumno nagrada i sjećanje na lik i djelo Gorana Čengića. Na istoj toj sjednici izglasana je još jedna odluka, da se Sportsko-rekreativna zona u Velešićima nosi ime Vinka Šamarlića. Za sve naše poginule suborce, za sve zaslužne građane i građanke Grada Sarajeva ima mjesta, samo treba imati političke volje. Nekada se, iz meni nepoznatih razloga, dovodimo u situaciju da malo kalkulišemo i biramo neka rješenja koja jednostavno nisu produktivna. Guramo ih pod tepih, ostavljamo nekim drugima da o tome nekada odluče. Ja ne želim tako raditi."
Crnogorac ističe da je ovo očito bila želja građana.
Tanović dodaje da se dvorana koristi, ali u nedovoljnom kapacitetu.
"U toj dvorani najveći broj termina koristi košarkaški klub Spars. Oni stalno traže povećanje broja tih termina ali nam zahtjeve za termine u toj dvorani šalju i druga sportska udruženja. To je nešto što će svakako biti predmet naše buduće analize u smislu iskorištenosti kapaciteta dvorane i stavljanja te dvorane u maksimalnu funkciju, a sve u cilju dobijanja jednog dana vrhunskih sportista, kakvi su bili i Goran i Vinko."
O uvjetima za napredovanje u bh. sportu Crnogorac kaže da nedostaje puno toga.
"Nedostaju finansije prije svega. Nedostatni su i trenažni uvjeti. Jednostavno, ako pogledamo budžete na nivou države, na nivou Federacije, onda je lako zaključiti da je sport na margini što se tiče finansiranja. Evropski standard izdvajanja za sport je 1,5-2% od ukupnog budžeta, međutm mi imamo situaciju da Vijeće ministara za sport izdvaja milion KM. Jednostavno, uslovi su vrlo skromni, a rezultati ne bih rekao da su skromni, s obzirom na ono što imamo i kako radimo."
Tanović dodaje da ne postoje sistemska rješenja u sportu.
Crnogorac navodi da im, prije svega, pomaže krovna sportska kuća Olimpijski komitet i Ministarstvo kulture i sporta KS-a.
"Bez te dvije institucije sport bi bio u još tešoj situaciji nego što jeste. Uvije sa ponosom ističm da je sport kojim se ja bavim najtrofejniji olimpijski sport, alči to zasigurno ne bi bio da nema Ministarstva kulture i sporta koje je prepoznalo judo kao sport koji može na međunarodnoj sceni da dostojanstveno predstavlja sport BiH."
O projektu bazena zatvorenog tipa u naselju Hrasno Tanović kaže da se dugo pričalo, ali ništa nije urađeno.
"Taj projekat stoji negdje po strani zasada za to što nije u planu za ovaj budžet. Ne vjerujem da će biti ni za neki idući, jer postoje još neke stvari koje u ovom trenutku smatramo bitnijim i prioritetnijim."
federalna.ba