Sporazum 14 palestinskih frakcija - potpisana Pekinška deklaracija
14 različitih palestinskih frakcija, uključujući vođe suparničkih grupa Fatah i Hamas, pristale su okončati podjele i ojačati nacionalno jedinstvo potpisivanjem Pekinške deklaracije. U priopćenju objavljenom nakon sastanka o pomirenju, predstavnici različitih frakcija suglasili su se o formiranju privremene vlade nacionalnog jedinstva i okončanju okupacije.
Ono što nije pošlo za rukom arapskim zemljama predvođenim Egiptom, koje su godinama pokušavale pomiriti zavađene palestinske frakcije, prije svih ljute rivale Fatah i Hamas, uspjela je Kina, u čijoj su prijestonici predstavnici 14 palestinskih frakcija nakon višednevnih razgovora potpisali Pekinšku deklaraciju o okončanju podjela. Postignut je dogovor o formiranju vlade jedinstva radi uspostavljanja palestinske države sa Jerusalemom kao glavnim gradom i okončanja okupacije u skladu sa međunarodnim pravom.
„Danas, dok potpisujemo Sporazum o nacionalnom jedinstvu, poručujemo da je nacionalno jedinstvo put koji treba slijediti da bi taj proces bio završen“, kazao je Musa Ebu Marzuk, zvaničnik Hamasa.
Ministar vanjskih poslova Kine Wang Yi kazao je kako je ovo važan historijski trenutak za palestinsku oslobodilačku borbu: „Kina cijeni napore koje su uložile sve strane ka pomirenju i iskreno im čestita na postizanju sporazuma“.
Predstavnici različitih palestinskih frakcija saglasili su se da formiraju privremenu vladu nacionalnog jedinstva, ujedine institucije na Zapadnoj obali i u Gazi, počnu rekonstrukciju Pojasa Gaze i pripreme se za održavanje općih izbora što prije. Datum izbora i formiranje vlade još nisu navedeni, iako je rečeno da će to biti utvrđeno naknadno.
Izraelski ministar vanjskih poslova Izrael Kac kritikovao je predsjednika Palestinske samouprave Mahmuda Abasa zbog potpisivanja sporazuma s Hamasom: „Umjesto da odbaci terorizam, Mahmud Abas prigrlio je Hamasove ubice i silovatelje, otkrivajući svoje pravo lice. U stvarnosti se to neće dogoditi jer će Hamas biti slomljen dok će Abas posmatrati Gazu izdaleka. Sigurnost Izraela ostat će isključivo u rukama Izraela“.
Pokret Fatah, koji je osnovao Jaser Arafat, a sada vodi Abas, i rivalski Hamas, koji vodi rat u Gazi protiv Izraela, suprotstavljeni su od kada je Hamas protjerao Palestinsku samoupravu iz Pojasa Gaze u junu 2007. nakon više od godinu političke krize i nasilja među Palestincima poslije parlamentarnih izbora. Svi prethodni pokušaji njihovog pomirenja su propali, ali su pozivi na pomirenje porasli od 7. oktobra, uz porast nasilja i na Zapadnoj obali, gdje je sjedište Fataha. Ove godine prva runda razgovora o pomirenju održana je u Rusiji u februaru, a potom u Kini u aprilu.
„Iako je ova slika sumorna, ona sadrži mnoge svijetle tačke kojima se radujemo. Dio ovih tačaka su naši prijatelji u svijetu, uključujući Kinu“, kazao je Mahmud el-Alul, predstavnik Fataha.
Postignuti sporazum predstavlja diplomatsku pobjedu Pekinga i najavljuje sve veći utjecaj Kine na Bliskom istoku, nakon što je prošle godine Peking posredovao u mirovnom sporazumu između dugogodišnjih regionalnih neprijatelja Irana i Saudijske Arabije.
federalna.ba