Speleološko-znanstvena ekspedicija u bogato podzemlje Dinarskog kraja
Planinarski dom tomislavgradskog Planinarskog društva „Orlova stina“ na Blidinjskom jezeru i ove godine organizovao je kamp u kojemu su se na pet dana okupili i bogato podzemlje Dinarskog kraja istraživali speleolozi, biospeleolozi, speleoronioci, arheolozi.
Svaki dan počinje sastankom, planom istraživanja i rasporedom ekipa. Na terenu dodatne upute. Sigurnost istraživača važnija je od otkrića, no, podzemni svijet Dinarida uvijek im daruje nešto novo.
„Pronašli smo nekoliko lokaliteta za koje prije nismo znali; utvrdili smo arheološki potencijal, prikupili smo površinski materijal. Kad operemo materijal i malo ga sredimo znat ćemo točnije i datume, o kojem se razdoblju i o kakvom se materijalu radi“, govori Stipan Dilber, arheolog, tajnik SD Mijatovi dvori Tomislavgrad.
„Istražujem podzemne puževe i školjke, na svakoj ekspediciji pronađemo u podzemlju nešto novo, nešto interesantno, već smo opisali i neke nove vrste. Uvijek kad dođemo prijatno je i dobro se družimo, a i nauka od toga ima velike koristi“, ističe Rajko Slapnik, špiljar i biospeleolog iz Slovenije.
„Skupljam uzorke špiljskog mlijeka, vrlo je bogato bakterijama. Te bakterije vrlo često imaju različita antimikrobna svojstva i sada idemo u špilju Sedam jezera da vidimo šta tamo možemo prikupiti“, navodi dr. sc. Lada Lukić Bilela,
profesorica na PMF-u u Sarajevu i članica BH Biospeld.
„Špilja je poznata je u narodu pod tim imenom. Nažalost, nismo mogli utvrditi svih sedam jezera, ali pošto je vodostaj trenutno velik, moguće je da su se ta jezera spojila pa da imamo nekoliko njih velikih koja smo dokumentirali“, dodaje arheolog iz Livna Filip Ćubela.
„Osnova svakog našeg speleološkog istraživanja je izraditi nacrt. Ako se mi sad spuštamo da nam to bude neki hobi, ući-izać, to je gubljenje vremena“, istakao je Domagoj Madunić, predsjednik SD Mijatovi dvori Tomislavgrad.
Ulaz u dvije pećine u velebnim stijenama iznad Dumana, izvora Bistrice u kojem Livnjaci traže spas od vrućine, dojmio se i dvoje novih istraživača.
„Prvi put sam u Bosni i jako mi je drago što sam tu u špilji. Inače, radim na Sveučilištu u Briselu i bavim se molekularnom biologijom, tako da sam ovdje uglavnom kako bih prikupila neke uzorke rakušaca koji su poput malih škampi koji žive u slatkoj vodi“, kaže nam sudionica ekspedicije iz Italije Alice Salussoliu.
„Ovo je zapanjujuće lijepo mjesto s jednim od najspektakularnijih krajolika u svijetu, a podzemni život je uistinu nevjerojatan“, dodaje sudionik ekspedicije iz Velike Britanije Lee Knight.
Speleološko znanstvena ekspedicija je i dobra turistička priča.
„Sve ove naše ljepote podzemlja približimo ljudima, svim našim gledateljima, mještanima i, naravno, cjelokupnoj javnosti“, kaže predsjednik PSHB Ante Vukadin.
Stoga im uz brojne gospodarstvenike, Planinarski savez i društva, logističku i financijsku potporu daju i lokalne i kantonalne institucije.
federalna.ba