Španjolka rođena u SAD-u sa svojih 115 godina postala najstarija osoba na svijetu
María Branyas Morera proživjela je dva svjetska rata, Španski građanski rat, pandemiju gripe 1918. i Covid. Sada je ova žena inače rođena u Kaliforniji najstarija živuća osoba na svijetu.
Morera, 115, postala je najstarija osoba na svijetu nakon smrti 118-godišnje Lucille Randon, potvrdila je prošle sedmicea web stranica Guinnessove knjige rekorda. Randon je umrla u svom staračkom domu u francuskom gradu Toulonu 17. januara.
Morera je osvojila svjetske naslovnice nakon što je preboljela koronavirus u maju 2020., kada je pandemija učinila Španiju jednom od najteže pogođenih zemalja prije dostupnosti vakcina. Vjerovalo se da je u jednom trenutku bila najstarija osoba koja je preživjela Covid, prije nego što se 118-godišnja Randon zarazila virusom i preživjela.
“Red, mir, dobra povezanost s porodicom i prijateljima, kontakt s prirodom, emocionalna stabilnost, bezbrižnost, bez žaljenja, puno pozitivnosti i držanje podalje od toksičnih ljudi” ono je čemu Morera pripisuje svoju dugovječnost, navodi Guinnessova stranica.
"Mislim da je dugovječnost također povezana s srećom", rekla je Morera, a dodali dužnosnici Guinnessa. “Sreća i dobra genetika.”
Morera je rođena u San Franciscu 4. marta 1907., godinu dana nakon što su se njeni roditelji preselili iz Španije u SAD. Njena se porodica osam godina kasnije vratila u Španiju i povela je sa sobom, nastanivši se u Kataloniji.
Od tada, Morera je izdržala odlučujuće trenutke velikih i malih razmjera.
Otac joj je umro od plućne tuberkuloze na okeanskom putovanju od SAD-a do Španije. Ruta je bila kružna jer je Prvi svjetski rat učinio prolaz kroz nordijska mora opasnim, pa je brod morao ići preko Kube i Azora, prisjetila se Morera.
Godine 1918. pandemija španske gripe počela je harati svijetom. Zatim, kada je Morera imala 29 godina, izbio je španski građanski rat, ostavljajući je s onim što je ranije sažela kao "vrlo loša sjećanja". Ubrzo je uslijedio drugi svjetski rat.
Morera je sa suprugom, katalonskim liječnikom Joanom Moretom, zasnovala porodicu, ima troje djece, 11 unučadi i 13 praunučadi. Na dan vjenčanja para, nakon sati čekanja, saznali su da je njihov sveštenik iznenada umro. U crkvi nije bilo telefona za pozivanje drugog, pa je porodica morala sjesti u auto i tražiti nekog drugog.
Morera je od tada prihvatila napredak u tehnologiji, posebno društvene medije i digitalne komunikacije. Morera koristi uređaj za pretvaranje glasa u tekst i Twitter kako bi ostala u kontaktu sa svojim voljenima.
"Život nije vječan ni za koga", tvitala je na Novu godinu. “U mojim godinama, nova godina je dar, skromna proslava, lijepo putovanje, trenutak sreće.“ “Uživajmo u životu zajedno.”
Branyasin starački dom, Residència Santa María del Tura, izdao je saopćenje u kojem se kaže da će joj priznati da postane najstarija živuća osoba na svijetu na privatnom događaju.
"Ona je dobrog zdravlja i dalje je iznenađena i zahvalna na pažnji koju je ovo ... izazvalo", rekli su iz doma.
federalna.ba/The Guardian