Snijeg na jednoj od najviših svjetskih zvjezdarnica topi se ranije nego ikad prije
Vrh Sonnblicka u austrijskim Alpama otopio se više od mjesec dana prije prethodnog rekorda.
Očekuje se da će se snijeg na najvišoj zvjezdarnici na svijetu koja radi tijekom cijele godine potpuno otopiti u sljedećih nekoliko dana, što je najranije zabilježeno vrijeme.
Znanstvenici u zvjezdarnici Sonnblick u austrijskim Središnjim Alpama, koja se nalazi na 3.106 metara iznad razine mora, bili su šokirani i užasnuti kada su vidjeli da snijeg tako brzo nestaje.
Nekih je godina vrh cijelo ljeto prekriven snijegom. Ali ove se godine otopio više od mjesec dana prije prethodnog rekorda, koji je bio 13. kolovoza 1963. i 2003. godine.
Alexander Orlik, klimatolog pri Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik, rekao je: “Visina snijega danas je bila 3 cm. Očekujem da će potpuno nestati u toku dana ili prekosutra. Nije uobičajeno da se snijeg potpuno otopi. Nekih godina snježni pokrivač ostaje cijelo ljeto. Ali najranije prije je kolovoz.”
Tijekom lipnja snijeg je bio na najnižoj razini od početka mjerenja 1938. godine.
Orlik je rekao: “30. lipnja visina snijega na Sonnblicku bila je 39 cm. Prethodna najniža visina snijega u lipnju bila je 120 cm, 1942. godine. U lipnju prosječno na kraju mjeseca padne 307 cm snijega. Prošle godine u lipnju minimalna visina snijega bila je 362 cm.”
Zvjezdarnica objavljuje visinu snijega svakih 10 minuta, zajedno s drugim podacima. Kiša utječe na mjerenja. Ali jasan je stalan trend pada, a od utorka je snijeg pao na samo nekoliko centimetara.
Sonnblick je sagrađen 1886. godine kako bi znanstvenici istraživali više razine atmosfere. Od tada ga meteorolozi koriste za prognozu vremena, a u njemu se nalazi planinska zvjezdarnica s najduljim i najpouzdanijim klimatskim podacima.
Zagrijana klima u Europi, gdje su bili vrući valovi, uzrokovala je neuobičajeno brzo otapanje većine snijega i leda na planinama.
To je ovog tjedna imalo tragičan ishod na planini Marmolada u Italiji, gdje je najmanje sedam ljudi umrlo nakon urušavanja ledenjaka, uzrokujući lavinu. Znanstvenici su katastrofu povezali s klimatskom krizom jer je led oslabio zbog dugotrajne vrućine.
federalna.ba/The Guardian