Smrtova djeca – Amila Kahrović Posavljak
**
Dobro je čitati ... jer, knjige nam pomažu, one koje pročitamo i čitamo. One koje ne pročitamo ni nemaju priliku pomoći nam.
**
Amila Kahrović-Posavljak nakon studija i magisterija iz književnosti, niz godina radila je kao novinarka. Naučne radove iz oblasti književnih teorija i interpretacija objavljivala je značajnim inostranim časopisima. Za zbirku poezije Koščice dobila je Nagradu Mak Dizdar. Njen prvi roman Smrtova djeca, 2017.godine, objavila je Izdavačka kuća Buybook. Dvije godine kasnije roman je objavljen i u Srbiji u izdanju Književne radionice Rašić. Za ovaj roman Amila je dobila prvu godišnju nagradu Excellence in Literature / Izvrsnost u književnosti koju dodjeljuje organizacija "Čuvaj se", a riječ je o američkoj neprofitnoj književnoj organizaciji za ljudska prava. Amila Kahrović-Posavljak objavila je i drugi roman, takođe u izdanju Buybook-a, roman naslova Izvedeni iz kičme.
**
Riječ kritike – Amila Kahrović Posavljak piše bez milosti. Moglo bi se reći da nas njezin uznemirujući romaneskni prvijenac vodi na putovanje u srce traume, kroz brutalnu stranu djetinjstva, kroz pakao odrastanja, prostor ispunjen okrutnošću i beznađem, unutar kojega skupina tinejdžera traga za smislom i prepušta se samodestruktivnom buntovništvu. Usko fokusirana perspektiva istovremeno omogućuje panoramski široku sliku, jer ne radi se tek o gradskome kvartu s njegovim prljavosivim i grafitima išaranim inventarom, već o ruševinama društva i ruševinama svih vrijednosti – uključujući one što su nekoć služile kao formativni orijentiri – nakon povlačenja ratne stihije. Rat se u ovome romanu izravno ne spominje, ali sve vrijeme pulsira svojim kobnim posljedicama. Iznimno sugestivnom naracijom, od koje će nježnije duše vjerojatno zaboljeti stomak, Amila Kahrović-Posavljak približava nam hiperrealizam tranzicijske distopije, ambijent kao stvoren za drobljenje nade, pa će i fraza o onima što tek zakoračuju u život voditi u kolektivno gubljenje tla pod nogama. Ako tu ima mjesta za budućnost, ona je takva da se do nje dopire kroz ušicu igle“, napisao je u recenziji romana Smrtova djeca novinar i književnik Viktor Ivančić.
**
Riječ kritike - Roman Smrtova djeca autorice Amile Kahrović Posavljak istinski je ispisana proza. Britkim jezikom autorica piše knjigu o odrastanju u ratnim okolnostima, o ratu koji se batrga u dječjim tijelima kao kakva bolest, kao nešto mračno i ne opipljivo, kao kuga... To je vrijeme kada su roditelji djecu čuvali uglavnom od snajpera i gelera vjerujući da su tako i njihove duše bezbjedne. Dok očevi svoju brigu razvodnjavaju alkoholom po kvartovskim granapima, djeca po memljivim haustorima ruke mrljaju mrakom kao nekada tintom, s njim se stapaju i u njegove dubine propadaju kao u rupe u vremenu... U našim malim književnostima malo je ovakvih knjiga, hrabro i tačno napisanih, koje su ujedno i vjerodostojno svjedočanstvo jednog vremena i ozbiljna i snažna literatura. Smrtova djeca su sitnim dječjim očima prosijan ratni užas.“ – Almin Kaplan.
**
Riječ kritike - Neće biti dovoljno olova da se saliju sve naše strave niti načina da se procesuira iskustvo koje nas je obilježilo.
Možda su sva nesretna djetinjstva nalik jedna drugom, ali sarajevska ratna i poratna najčešće ni na šta ne liče. O užasu koji nas je definisao i propasti koja je došla po nas, Amila Kahrović-Posavljak piše onako kako niko do sada nije pisao u postratnoj bosanskohercegovačkoj književnosti. Ova knjiga biće, između ostalog, gorki saveznik na putu prihvatanja činjenice da cijeli svijet postoji samo da se polako pretače u groblje.“ – urednica u IK Buybook Kristina Ljevak.
**
Urednica – Selma Dizdar
Ton-majstor – Šerkan Cakić
Izvor / foto – Selma Dizdar