Smjena 121 direktora osnovne i srednje škole u TK bila je neustavna
Smjena 121 direktora osnovne i srednje škole na području Tuzlanskog kantona u maju prošle godine bila je neustavna i nezakonita, ocijenio je Ustavni sud Federacije BiH. Na to je tadašnja opozicija, a današnja pozicija u Skupštini Tuzlanskog kantona upozoravala, ali izmjene zakona sa spornim amandmanima su voljom zastupnika tadašnje većine koju su činili SDP, PDA, SBB i Naša stranka usvojene. Školski odbori i direktori su smijenjeni. Uslijedile su tužbe i sudski procesi. Danas se postavlja pitanje ko će odgovarati?
Prošle godine u maju su predloženi amandmani čijim usvajanjem je prestao mandat svim članovima školskih odbora, kao i svim direktorima osnovnih i srednjih škola u Tuzlanskom kantonu. Amandmani nisu bili sastavni dio zakona koje je predložilo resorno ministarstvo, niti su prošli zakonadavno-pravnu komisiju i kao takvi nisu mogli biti podneseni u tom trenutku. Ali jesu. Voljom tadašnje skupštinske većine.
„Realni amandmani, s obzirom da svaki poslanik u Skupštini TK ima pravo da predloži amandmane na izmjene i dopune zakona“, govorio je predsjednik Kluba zastupnika PDA u Skupštini TK, Senad Alić u maju 2021.
Sanel Mumić, koji je obavljao funkciju direktora Osnovne škole Dubrave i kojem su u trenutku smjene do isteka mandata ostale tri godine.
„Ja vjerujem da će ovdje preovladati razum, demokratija a ovo će proizvesti određene posljedice kada je u pitanju Budžet TK, jer će uslijediti sasvim sigurno brojne tužbe“, kazao je on prošle godine.
I uslijedile su. A ova priča je i dodatno zakomplikovana.
”Ovi direktori sada što su radili, oni su na nelegalan način ostvarili imovinsku dobit s jedne strane, a s druge strane oni koji su smijenjeni nezakonito odnosno neustavnom odredbom su izgubili”, smatra Boris Krešić, profesor na Pravnom fakultetu i zastupnik DF-a u Skupštini TK.
Na ovu situaciju su zastupnici SDA, SD-a, DF-a ranije upozoravali.
”Ovo je dobra pouka svim budućim ljudima koji dolaze na vlast i koji misle da sve mogu raditi da uvijek postoji instance koja će ih spriječiti u tome”, kaže Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK.
I sada dolazimo do pitanja odgovornosti. Svake druge, pa i one krivične i materijalne. Zastupnici u skupštinskim klupama imaju imunitet od krivičnog gonjenja. Ministri i članovi Vlade nemaju. Oni polažu zakletvu pred građanima da će raditi u skladu sa ustavom i zakonima. No, koji pojedinac ili institucija je odgovorna za smjene i ko će i hoće li na kraju odgovarati?
”Jedna je Ministarstvo obrazovanja Tuzlanskog kantona, druga je Vlada Tuzlanskog kantona a treće, onaj koji bi trebao sve to da nadgleda i da utvrdi ima li krivične i materijalne odgovornosti je Tužilaštvo Tuzlanskog kantona”, kazao nam je Boris Krešić, profesor na Pravnom fakultetu i zastupnik DF-a u Skupštini TK.
Ono što je izvjesno je da su sudski procesi koji bi mogli završiti višemilionskim odštetama iz Budžeta u toku. To će na kraju platiti građani.
federalna.ba