Smailović: Umjetnička muzika treba izaći iz uobičajenih standarda i doći bliže ljudima
(Izvor: Fena)

Smailović: Umjetnička muzika treba izaći iz uobičajenih standarda i doći bliže ljudima

Moj osnovni motiv za sve što radim na području muzike je da bez muzike, prije svega ne znam živjeti. Tako da ja rad niti ne smatram radom nego, moglo bi se reći, zabavom, izjavila je Violeta Smailović, idejna kreatorica internacionalnog projekta "Muzika na žici", ujedno i koncertmajstor Sarajevske filharmonije i profesorici na Muzičkoj akademiji u Parizu.

Trenutno priprema večerašnji Novogodišnji koncert zajedno sa kolegama iz Sarajevske filharmonije, a cijelu prošlu sedmicu je radila na zaključivanju projekata "Muzika na žici" te "Music Patchwork zajedno s rediteljem Nedžadom Begovićem. S obzirom na to da se projekti događaju jedan za drugim priznaje da dolazi do određene doze umora, ali se "čovjek reciklira kroz svaku izvedenu notu".

- Različite djelatnosti u umjetnosti, od pedagogije, do solističkog i orkestarskog sviranja, preko motiviranja mladih, su sve na neki način komplementarne, te meni pomažu da se evo i ovom ne baš prvom cvijetu mladosti i dalje, ustvari, razvijam - naglasila je i podsjetila kako je prošle sedmice nekoliko dana držala časove internacionalnim studentima koji su došli na Master Class Muzika na žici, uveče ke prisustvovala ili učestvovala na koncertima Muzika na žici, a također u okviru projekta Music Patchwork išla u posjete Srednjoj muzičkoj školi, te Osnovnoj školi Avdo Smailović zajedno sa Nedžadom Begovićem, predstavljajući projekt Music Patchwork.

Želja im je, kako ističe da motiviraju omladinu da i sami kreiraju, stvaraju, da pozitivnim duhom i samopouzdanjem sami sebi kreiraju bolju budućnost. Na dan otvaranja 40. sarajevske zime svirala je u gradskoj tržnici što joj je, kako dodaje, bilo zabavno, jer smatra da umjetnička muzika treba izaći iz uobičajenih standarda i doći bliže ljudima.

- Također, neopisiva sreća je bilo sa mojim kolegama iz Sarajevske filharmonije predstaviti brojnoj dječici zivot i djelo kompozitora Avde Smailovića, mog oca, na Maloj sceni Narodnog pozorista. Čini mi se da ne treba nikad smetnuti s uma da su djeca vojska najjača, i djeca su prije svega naša buduća publika, naši već današnji građani… i na nama je da im približimo klasičnu muziku kroz igru i na najpristupačniji mogući način. A poslije djeca će to što su naučili uz nas pretočiti u njihove živote na adekvatan način - naglasila je Smailović.

Ističe i kako je njen sin Ilan, izvrstan violinista i pijanista, odlučio postati arhitekta i da mu je njegova blizina sa umjetničkom muzikom pomogla pri odabiru te profesije, te da mu je namjera povezati arhitekturu i muziku u njegovim radovima.

Ponosna sam i da je baš on predstavnik BiH na Internacionalnom bijenalu BJCEM mladih umjetnika u Goriciji, gradu koji će biti prijestolnica kulture u narednoj godini - zaključila je Violeta Smailović.

federalna.ba/Fena

Umjetnička muzika-Violeta Smajlović