Smailbegović: Sistemski se dosta radi, problem su predrasude prema marginaliziranoj djeci
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike završit će obilježavanje ovogodišnje Dječije nedjelje programom u kojem će sudjelovati djeca bez roditeljskog staranja, koja su u alternativnoj brizi, a cilj je da se skrene pažnja na njihove potrebe i prava te ukaže na diskriminaciju koja je česta prema toj djeci.
Savjetnik federalnog ministra rada i socijalne politike Tarik Smailbegović kaže u izjavi za Fenu da se društvo dosta brine o toj djeci te da su prepoznati u sistemu kako na lokalnom tako i nivou kantona i u Federaciji BiH, ali da je problem u predrasudama prema toj na neki način marginaliziranoj djeci.
- Različita su ta sistemska rješenja, ali u mentalnom sklopu kod nas još postoji stigma prema tim osobama. Često ih unaprijed osude, bez valjanog razloga. Nažalost, mnogo je primjera za to. Zato želimo mijenjati takva razmišljanja - naglasio je.
Kako je kazao, puno je planova i projekata, sistemskih rješenja za te mlade ljude, a najavljuju i strateški dokument odnosno akcioni plan za deinstitucionalizaciju. Stari dokument podrške procesu deinstitucionalizacije u Bosni i Hercegovini je istekao, a Smailbegović kaže da sad imaju sektorsku strategiju za cijelo Ministarstvo.
- Nećemo praviti posebnu strategiju, nego ćemo izraditi konkretan akcioni plan koji se naslanja na sektorsku strategiju. Ubrzo ćemo krenuti sa tim, a partneri su nam USAID i Udruženje Sumero jer su nam u fokusu i osobe s invaliditetom posebno u zavodu u Pazariću i drugim ustanovama, domovi djece bez roditeljskog staranja i osobe starije životne dobi za koje također treba raditi prevenciju smještaja u institucije - kazao je.
Dječija nedjelja obilježava se u prvoj sedmici oktobra, a svake godine o određenoj temi skreće se pažnja na prava djece. Događaj planiran za nedjelju u Centru Skenderija zamišljen je kao prilika za druženje građana sa djecom bez roditeljskog staranja i afirmaciju njihovih priča, a bit će promovirana i knjige poezije i stvaralaštvo mladog umjetnika koji je korisnik usluga doma u Bakovićima.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike tim događajem namjerava, kroz edukativne i zabavne sadržaje, doprinijeti rušenju predrasuda prema toj često marginaliziranoj grupi ljudi koji se uglavnom maksimalno trude postati ravnopravni članovi društva vrijedni poštovanja.
U organizaciji tog programa Ministarstvo ima podršku SOS Dječija sela BiH, Ministarstva privrede Kantona Sarajevo te Grada Sarajeva i gradonačelnice Benjamine Karić. Ministarstvo je imalo različite aktivnosti tokom cijele sedmice, koja se obilježava kao Dječija nedjelja, a među ostalim dodijelili su i stipendije nadarenim učenicima.
federalna.ba/Fena