Slučajevi pljački zabilježeni u češkim područjima pogođenih poplavama
Prvi slučajevi pljačke zabilježeni su u područjima pogođenim poplavama u Češkoj, izjavio je u srijedu ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan nakon kriznog sastanka u Pragu.
On je rekao da su zakonom propisane oštrije kazne za takva djela u katastrofalnim situacijama i upozorio da je za provalu predviđena kazna do 15 godina zatvora bez uvjetnog otpusta.
U međuvremenu, danas se očekuje dalji porast vodostaja duž rijeke Elbe u blizini granice s njemačkom pokrajinom Saksonija.
U češkom gradu Ústí nad Labem postavljene su barijere i vreće s pijeskom kako bi se područje zaštitilo od potencijalnih poplava.
Jedna osoba je navodno viđena u rijeci u blizini mosta Marienbrücke, ali operacija potrage je bila neuspješna.
Mnoga nizinska područja duž obala rijeka već su potopljena, a okrug Dolní Žleb u dolini Labe i dalje je dostupan samo željeznicom.
Širom zemlje, najviši nivo upozorenja od poplava ostaje na snazi na više od 25 stanica za praćenje.
Nakon razornih poplava na istoku zemlje, u toku su prve akcije čišćenja. Na mnogim mjestima, dobrovoljci su se suočili sa scenama ogromnog razaranja. Mase blata zahvatile su prodavnice, kuće i škole.
Vojska je rasporedila tešku opremu. Helikopteri su dopremali vodu za piće i hranu u gradove i općine na planini Jesenik na granici s Poljskom, koji su zbog oštećenih puteva i srušenih mostova bili odsječeni od vanjskog svijeta.
Vlada u Pragu poslala je zahtjev za pomoć drugim zemljama EU, tražeći 15.000 odvlaživača zraka za sušenje zgrada.
Iz vlastitih rezervi trenutno se dijeli oko 8.000 uređaja.
U susednoj Slovačkoj, Dunav je ostao na visokom nivou od više od 9,7 metara nadmorske visine u glavnom gradu Bratislavi. Prije nevremena bio je oko dva metra.
federalna.ba/Fena