Slovenija: Treću dozu primilo više od 400 hiljada građana
(Izvor: EPA-EFE/DANIEL DAL ZENNARO)

Slovenija: Treću dozu primilo više od 400 hiljada građana

Treću dozu vakcine protiv koronavirusa, čije je davanje u toku, u Sloveniji je do sada primilo više od 400.000 osoba, javlja Anadolu Agency (AA).

Prema važećim smjernicama NIJZ-a, onima koji su prebolili COVID-19 i koji su već u potpunosti vakcinisani, odnosno primili su dvije doze, nije potrebna dodatna doza vakcine - treća. Na izričit zahtjev potpuno vakcinisanih pacijenata, oni mogu dobiti i dopunsku dozu.

Za sve ostale potpuno vakcinisane osoba starijih od 18 godina preporučuje se dodatna doza. Dostupne doze u Sloveniji su vakcine Pfizer i Moderna, ali se u Moderni koristi polovina doze, a ova vakcina se preporučuje samo starijima od 30 godina, kao i kod osnovnog režima. Vektorske vakcine se koriste samo ako je upotreba mRNA vakcine kontraindikovana.

Ovisno o vakcini koja je primljena u primarnoj vakcinaciji, preporučeni intervali vakcinacije s dopunskom dozom se razlikuju.

Tako se vakcinisanim Pfizer i Moderna vakcinama i vakcinisanim u tzv. mješovitom režimu - AstraZeneca u prvoj dozi i Pfizer ili Moderna u drugoj dozi preporučuje se interval od 3 do 6 mjeseci do davanja treće doze.

Za one koji su vakcinisani sa dvije doze AstraZeneca ili Jannsen vakcinom, prema važećim smjernicama, preporučuje se razmak od najmanje dva mjeseca do treće doze. Isto važi i za druge vektorske vakcine odobrene od Svetske zdravstvene organizacije i dostupne u nekim stranim zemljama.

U NIJZ pojašnjavaju da je stručno mišljenje da je jedna doza vakcine dovoljna da zaštiti osobe za koje je dokazano da su prebolovali COVID-19 u posljednjih devet mjeseci. U takvim slučajevima, pacijent se smatra zaštićenim odmah nakon vakcinacije. Međutim, ako je prošlo više od devet mjeseci od početka bolesti COVID-19, a pacijent još nije vakcinisan, potrebno je da primi punu vakcinaciju, odnosno obje doze.

Osobe koje su imali COVID-19 to moraju dokazati pozitivnim PCR testom. Trenutni status pacijenta stupa na snagu 10 dana nakon pozitivnog PCR testa, a važenje mu prestaje šest mjeseci nakon potvrđene infekcije.

Pacijenti mogu dobiti neograničenu važnost PCT certifikata ako se vakcinišu u roku od šest mjeseci od infekcije, pri čemu je dovoljna samo jedna doza. Međutim, ako je prošlo više od šest mjeseci od početka bolesti, pacijenti bi također trebali primiti dvije doze vakcine.

Ako se osoba vakciniše prvom dozom i razboli prije nego što primi drugu dozu, valjanost potvrde je ograničena na šest mjeseci od pozitivnog rezultata testa. Za neograničeno valjanost, takve osobe moraju biti vakcinisane i drugom dozom. Osobe oboljele od COVID-19 koje su oboljele nakon potpune vakcinacije imaju potvrdu neograničenog važenja prema važećoj regulativi.

Vlada Slovenije je slijedila preporuku savjetodavne grupe i odluku Evropske komisije i odlučila da od 1. februara 2022. ograniči validnost dokaza o vakcinaciji protiv COVID-19 na 270 dana. Za produženu valjanost, nakon ovog perioda, osoba će morati primiti dopunsku dozu.

Prema sadašnjem režimu, valjanost digitalnih certifikata je za potpuno vakcinisane (sa dvije doze) do 1. februara 2022. godine će biti potrebno produžiti dozu nakon 270 dana osnovne vakcinacije.

Evropska komisija je također u utorak postavila jednoobrazno označavanje doza. Radi veće transparentnosti, ko je primio dopunsku dozu nakon pune vakcinacije sa dvije doze vakcine, a ko posle jedne doze, biće uvedene posebne oznake na covid certifikatima s 3/3. Za one koji su primili samo jednu dozu, dopunska doza će stajati 2/1 nakon dopunske doze.

Iz NIJZ-a je saopšteno da će odluka u slovenačkom sistemu biti implementirana u najkraćem mogućem roku, te da će ograničeno važenje potvrde o vakcinaciji i novi način označavanja biti obavezni za sve članice EU od 1. februara 2022. godine.

federalna.ba/AA

koronavirus Covid19 pandemija virus Slovenija cjepivo vakcina treća doza