Slike očaja: Palestinci u poplavljenim šatorima strahuju od smrti zbog hladnoće
Palestinci koji su raseljeni zbog izraelskih zračnih i kopnenih napada na Pojas Gaze suočeni su s poplavama u improviziranim šatorima usljed kiša i hladnog zimskog vremena.
Izraelski napadi, koji su počeli 7. oktobra 2023. godine, pogoršali su već tešku situaciju za približno 2,3 miliona Palestinaca koji žive u Pojasu Gaze, gdje genocid traje više od 15 mjeseci.
Prema podacima Ujedinjenih nacija (UN), izraelski napadi su uzrokovali gubitke života, povrede, a devet od deset stanovnika Gaze je raseljeno.
Humanitarna katastrofa
Većina raseljenih Palestinaca u Gazi živi u improviziranim šatorima zbog ogromne štete i urušenih stambenih objekata koju su izazvali izraelski napadi. Dolaskom zime, životni uvjeti za Palestince u Pojasu Gaze postali su još teži.
Raseljeni Palestinci, primorani na život u šatorima, bore se s glađu, žeđu, a sada i s ekstremno hladnim uvjetima. Na sceni je prava humanitarna katastrofa.
Nekoliko puta raseljeni stanovnici Gaze sada žive u poderanim, dotrajalim šatorima od tkanine i najlona, koji se često poplave tokom zimskih kiša i olujnog vremena.
Palestinci, koji nemaju pristup osnovnim potrepštinama poput odjeće, kreveta i deka, navode da noću ne spavaju kako bi zaštitili svoje šatore i bližnje od kiša i poplava.
Spasio sina s posebnim potrebama
Iyad Abu Awde, Palestinac koji boravi u šatoru na stadionu Yermuk u centru Gaze, ispričao je kako su zbog jake kiše s nedjelje na ponedjeljak doživjeli teške trenutke.
"Pronašao sam svog devetogodišnjeg sina Ibrahima, dijete s posebnim potrebama, kako leži pod vodom koja je prodrla u naš šator. To su bili veoma teški trenuci," rekao je Abu Awde.
"Svaki trenutak koji proživljavamo je težak. Svijet mora intervenirati kako bi nam poboljšao životne uvjete," poručio je, ističući da će, ukoliko se ne pronađe rješenje za raseljene Palestince koji žive u šatorima od tkanine i najlona, doći do potpune katastrofe.
Strah od smrti zbog hladnoće
Yahya Gabun i njegova porodica, raseljeni iz mjesta Beit Lahia, na sjeveru Pojasa Gaze, žive u teškim uvjetima u improviziranom šatoru u izbjegličkom kampu Shati u gradu Gazi.
Supruga Iman Gabun kazala je kako su pokušali na sve načine zaštititi se od zime i velike hladnoće, ali bezuspješno.
"Naša kuća je bila mjesto gdje smo živjeli kao ljudi. Imali smo dovoljno deka da se zaštitimo od zime i kiše, ali to u šatoru nije moguće", rekla je.
U šatoru, u kojem živi pet osoba, uključujući jednogodišnjeg sina po imenu Qais, porodica se suočava s tragičnim uvjetima zbog hladnoće i nedostatka opreme za grijanje.
Poziv na dostojanstven život
"Najviše se bojim za svog sina Qaisa, koji je rođen u sjeni izraelskih napada i koji s nama prolazi kroz sve ove patnje. Neprestano ga posmatram, jer se bojim da bi mogao umrijeti od hladnoće ili se utopiti u vodi", rekla je Iman Gabun.
Gabun je istakla da napori humanitarnih i pomoćnih organizacija nisu dovoljni te da su raseljeni Palestinci iz sjeverne Gaze lišeni osnovnih životnih potreba.
Pozvala je međunarodne organizacije i vlasti da hitno poduzmu mjere za osiguranje dostojanstvenog života Palestinaca.
federalna.ba/AA