Slika francuskog umjetnika Gustavea Courbeta poprskana grafitom "MeToo"
Dvije su žene poprskale riječi "MeToo" na sliku ženske vulve iz 19. stoljeća francuskog umjetnika Gustavea Courbeta pretvarajući se da se radi o performansu, naveli su iu muzeja. “Porijeklo svijeta”, akt naslikan 1866., bio je zaštićen “staklenom pločom”, a policija je na licu mjesta kako bi procijenila štetu, rekao je AFP-u u ponedjeljak Centar Pompidou u sjeveroistočnom gradu Metzu.
Rad je bio posuđen Centru Pompidou-Metz iz Musee d'Orsay u Parizu kao dio izložbe usredotočene na francuskog psihoanalitičara Jacquesa Lacana, koji je nekad bio vlasnik slike.
Tužitelj u Metzu Yves Badorc rekao je da su dvije žene rođene 1986. i 1993. uhapšene nakon što je ukupno pet radova, uključujući Courbetovu akt, ispisano riječima "MeToo". Vjeruje se da je treća osoba – koja nije uhapšena– ukrala još jedno umjetničko djelo, rekao je.
Ukradeni komad - crveni vez na bijelom materijalu francuske umjetnice Annette Messager - zove se "Mislim, stoga sam s**nje".
Francusko-luksemburška umjetnica performansa Deborah de Robertis rekla je za AFP da je organizirala slikanje crvenim sprejem, koje su izvele dvije druge osobe, kao dio performansa pod nazivom: "Ne odvajaš ženu od umjetnika".
U videu koji je AFP-u poslao de Robertis, jedna žena označava Courbetovu slavnu sliku crvenom bojom, a zatim i drugu sliku.
Zatim uzvikuju riječi "MeToo" prije nego što ih zaštitari odvuku.
De Robertis je objasnila da je željela "izazvati historiju umjetnosti", posebice označavanjem "MeToo" na poznatoj slici "jer su žene porijeklo svijeta".
U otvorenom pismu, de Robertis je osudila ponašanje šest muškaraca u svijetu umjetnosti, opisujući ih kao "predatore" i "cenzore". Rekla je da je riječ o feminističkom performansu, izvedenom jer je “vrlo zatvoreni svijet suvremene umjetnosti do sada uglavnom šutio”.
Umjetnica je dodala da su ciljali i na drugi rad austrijske umjetnice Valie Export.
De Robertis je već imala izložen rad na tom mjestu - fotografiju performansa iz 2014. u Musee d'Orsay na kojoj je pozirala pokazujući svoju vulvu ispod Courbetove slike. Ministrica kulture Rachida Dati napisala je na X: "Za 'aktiviste' koji misle da umjetnost nije dovoljno moćna da sama nosi poruku... Umjetničko djelo nije plakat koji bi se obojio porukom dana."
Gradonačelnik Metza Francois Grosdidier osudio je ono što je opisao kao "novi napad na kulturu, ovaj put od strane fanatičnih feministkinja".
Courbetov akt prvi je bio u vlasništvu tursko-egipatskog diplomata po imenu Khalil Bey, blistave ličnosti iz Pariza 1860-ih koji je sastavio kolekciju umjetnina slaveći žensko tijelo prije nego što su ga uništili njegovi kockarski dugovi, navodi Musee d'Orsay.
Pripadala je Lacanu prije nego što je ušla u muzejsku zbirku 1995.
Francuski sud 2020. osudio je de Robertisa na plaćanje kazne od 2000 eura (2150 američkih dolara) jer se 2018. pojavila gola ispred špilje u gradu Lourdesu na jugozapadu Francuske, katoličkom hodočasničkom mjestu za one koji vjeruju da se tamo ukazala Djevica Marija .
U još jednom slučaju protiv nje koji je odbačen 2017. pokazala je svoju vulvu ispred Mona Lise Leonarda da Vincija u muzeju Louvre u glavnom gradu Francuske.
federalna.ba/AFP