Skupština KS: Predsjedništvo BiH i VM da odluče o podnošljivoj kvoti migranata
Skupština Kantona Sarajevo donijela je zaključke na današnjoj hitnoj sjednici posvećenoj migrantskoj krizi, u kojima zahtijeva da Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i nadležne državne institucije preuzmu odgovornost cjelovitog upravljanja migrantskom krizom, uz puno uvažavanje nadležnosti i mišljenja nižih nivoa vlasti, te da Predsjedništvo BiH i Vijeće Ministara hitno donesu odluku o ukupno podnošljivoj kvoti broj migranata u zemlji, kao i unutar kampova u zemlji, prenosi Anadolu Agency (AA).
Značajan dio zaključaka donesen je na prijedlog Vlade KS, navedeno je u saopštenju.
Kako su rekli, u cilju humanog pristupa migrantima, potpuno poštivajući međunarodne konvencije i prava migranata, a zabrinuti za opću sigurnost, javno zdravstvo, te ličnu i imovinsku sigurnost građana, smatrajući nedopustivim djelovanje bez saglasnosti i konsultacija sa nižim nivoima vlasti koje nose najveći teret migrantske krize, zahtijevaju da "Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i nadležne državne institucije preuzmu odgovornost cjelovitog upravljanja migrantskom krizom, uz puno uvažavanje nadležnosti i mišljenja nižih nivoa vlasti".
"Zahtijevamo i da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i Vijeće ministara Bosne i Hercegovine hitno, a najkasnije do 28. februara donesu odluku o ukupnoj podnošljivoj kvoti broja migranata u Bosni i Hercegovini i ukupnoj podnošljivoj kvoti broja migranata unutar kampova u Bosni i Hercegovini", dodali su.
Među zahtjevima je i da Vijeće ministara BiH donese odluku o ravnomjernoj raspoređenosti migrantskih kampova na cijeloj teritoriji BiH vodeći računa o logističkim, sigurnosnim i svim drugim aspektima i aktueliziranju pitanja na relevantnim adresama u Europskoj uniji u smislu strateškog upravljanja migracijama u Europskoj uniji.
Zahtijevi su i da nadležni organi pojačaju nadzor i kontrolu dijela granice BiH na kojoj je, prema dosadašnjim podacima, izvršen prelazak najvećeg broja ilegalnih migranata, te da se pitanje smještaja migranata riješi planski, formiranjem kampova neposredno uz granicu prelaska, kako bi se mogao primijeniti mehanizam readmisije.
"Apeliramo na institucije Bosne i Hercegovine da se aktivnije uključe u smanjenje pritiska na Bosnu i Hercegovinu po pitanju priliva broja migranata", saopšteno je.
Kanton Sarajevo, uključujući općine i lokalne zajednice, nastavit će u okviru svojih ovlasti da pružaju zdravstvenu, humanitarnu i sigurnosnu zaštitu migranata, ali i prvenstveno građana Kantona Sarajevo. Kanton Sarajevo neće i ne može preuzeti odgovornost i rizik upravljanja migrantskom krizom u Bosni i Hercegovini, jer za to nema ni ustavne ni zakonske nadležnosti, te odbija uspostavljanje novih migrantskih kampova na području Kantona Sarajevo.
Kako je navedeno, Vlada KS imenovat će posebnog povjerenika za pitanje migranata koji će joj jednom mjesečno dostavljati informaciju o trenutnoj situaciji i broju migranata koji borave u centrima na području KS, te će pristupiti sačinjavanju popisa neophodne opreme koja se koristi u svakodnevnim aktivnostima vezanim za migrantske centre, te će od međunarodnih organizacija, prvenstveno IOM-a, zatražiti pomoć u nabavci potrebnih materijalno-tehničkih sredstava.
"Vlada KS uputit će zahtjev IOM-u da dostavi protokole za postupanje u prihvatnim centrima po kojima su regulisana osnovna tehnička pitanja u drugim državama, kako bi se izvršila usporedba i eventualno koristile prakse za poboljšanje stanja u BiH (KS)", zaključci su Skupštine KS koje je neophodno ispuniti kako bi se aktuelna migrantska kriza prevazišla i stavila pod punu kontrolu i nadzor.
Skupština je također zatražila od nadležnih državnih organa i institucija BiH da u što kraćem roku razmotre izmještanje postojećih migrantskih kampova “Blažuj” i “Ušivak” u nenaseljena mjesta, shodno odluci Predsjedništva BiH iz 2020. godine, i to formiranjem kampova neposredno uz granicu prelaska migranata.
U inicijativi koja je danas prihvaćena, navedeno je između ostalog “da se Skupština KS odredi spram sugestije Vijeću ministara da se resornim ministarstvima aktiviraju podračuni ili utemelji fond u koji bi općine, kantoni, entiteti i nevladine organizacije, sukladno mogućnostima, uplaćivali novčana sredstva za školovanje i osposobljavanje graničnih policajaca koji bi osiguravali granice BiH, posebno na područjima prelaska velikog broja migranata, a s obzirom na kadrovsku potkapacitiranost Granične policije”.
Pored ove inicijative, apelira se i da se što prije pristupi deportaciji nelegalnih migranata, u skladu sa zakonskom regulativom.
Upućene su i riječi podrške i saosjećanja građanima Unsko-sanskog kantona i Bosanske krajine koji se susreću sa istim problemima i efektima migrantske krize, kao i građani Kantona Sarajevo.
federalna.ba/AA