Školama u HNK-u donirana vrijedna nastavna oprema
Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona, putem Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, snažno podržava provođenje petogodišnjeg projekta TABLA, koji podupire Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a provodi organizacija ''Save the Children''.
Projekt TABLA podrazumijeva povećanje efikasnosti obrazovnog sistema, a HNK se, zajedno sa Kantonom Sarajevo, zasad jedini u Federaciji BiH uključio u njegovo provođenje te će, kroz više etapa, na području kantona čak 22 osnovne i srednje škole biti opremljene savremenim nastavnim sredstvima (laboratorije za STEAM), a u planu su i obuke i edukovanja za ukupno 800 nastavnika i profesora.
Riječ je o donatorskoj nabavci nastavne opreme, ukupne vrijednosti 800 hiljada KM, u što nisu uračunati troškovnici obuka nastavnog osoblja.
Dr. sc. Rašid Hadžović, ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK, istakao je kako predstavnici partnerske organizacije ''Save the Children'' imaju podršku Ministarstva, odnosno Vlade, dodavši kako je zajednički cilj unapređenje obrazovanja koje doprinosi razvoju vještina kritičkog razmišljanja i kompetencija.
„Edukovanje naših nastavnika s ciljem uvođenja inovativnosti u načine održavanja i pristupa poučavanju, neophodnost je konstantnog unapređivanja obrazovanja. Osim edukovanja nastavnika, opremom koja je donirana, učenici će razviti vještine kritičkog razmišljanja koje će im biti primjenjive u daljem procesu obrazovanja i na tržištu rada. Projekte kao što je TABLA Ministarstvo će rado podržavati, a sve s ciljem poboljšanja nastavnoga procesa“, poručio je ministar Hadžović.
Inače, cilj Projekta općeg obrazovanja TABLA koji se provodi na širokom planu, u periodu od pet godina, je doprinijeti osavremenjivanju obrazovnog sistema u BiH, kroz unaprjeđenje ishoda učenja, opremanje nastavnika znanjem i vještinama za inovativniji i progresivniji način rada, te izgradnju kapaciteta kako bi se u odgojno-obrazovni proces uveli savremeni koncepti kao što je STEAM, ekonomija zasnovana na znanju, učeničke kompetencije 4K (Kritičko mišljenje, Kreativnost, Komunikacija, Zajednički rad) te ishodi učenja i pedagoške kompetencije (pedagogija, psihologija, didaktika i metodologija).
federalna.ba/Sanel Kajan