Sjednica Doma naroda PFBiH okončana, nije usvojen dnevni red – zakoni na čekanju
Sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine završena je jer većina delegata nije podržala dnevni red. Na čekanju su ostali prijedlozi i nacrti zakona do narednog zasjedanja ukoliko bude kvalifikovane većine za ozbiljan parlamentarni rad. U aktuelnom delegatskom satu, koji je prethodio debaklu, delegati su zatražili odgovore od Federalne vlade zašto još uvijek stanovništvo poplavljenih područja nije adekvatno zbrinuto i da li ih je sramota 50 KM nazvati „pomoć za penzionere“.
Za predloženi dnevni red glasalo je svega 12 delegata, 6 se izjasnilo protiv, a čak 31 je bio suzdržan. Na predloženom dnevnom redu bilo je više zakona i drugih akata, među njima Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slatkovodnom ribarstvu, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode, Prijedlog zakona o jedinstvenim načelima i okviru materijalne podrške osobama s invaliditetom kao i brojni nacrti, među kojim i onaj o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba. U izjavama nakon okončanja sjednice delegat SDA Haris Zahiragić i predsjedavajući Doma Tomislav Martinović iz HDZ-a kazali su:
"Danas vjerovatno nije bilo zakona koje je HDZ smatrao važnim i zbog toga nisu osigurali potrebnu većinu. Sve su zakoni koje su predlagali ministri iz Trojke."
"Ja mogu odgovorno potvrditi da to nema nikakve veze s funkcioniranjem parlamentarne većine, nego da je jednostavno riječ o izostanku određenih osoba, koje su nedolazak opravdale nekim svojim razlozima. Znači, nema nikakvog govora o upitnosti vladajuće većine u Federaciji BiH."
Prije okončanja zasjedanja Doma naroda u okviru delegatskih pitanja Aida Obuća, delegatkinja u Klubu Bošnjaka iz SDA, zatražila je odgovore Federalne vlade o stanju u područjima poplavljenim početkom oktobra, jer im je pitanje uputila prije 14 dana:
"Nisam dobila nikakav odgovor, nikakvu informaciju i mi danas ponovo ne raspravljamo o ovoj alarmantnoj situaciji koja se dešava u Federaciji Bosne i Hercegovine. Da li se radi o nemaru, neznanju ili neodgovornosti u lancu odgovornosti onih koji su za to odgovorni, ja ne znam. ali postavljam pitanje sebi i svima vama."
Osim ovoga, delegati su pitali kakvi su planovi Federalne vlade u smislu izmjena zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, odnosno, može li se 50 KM smatrati kao pomoć penzionerima. Delegatkinja DF-a u Klubu Srba Vedrana Vujović:
"Pitanje za resornog ministra i sve članove Vlade: Da li vi smatrate da je sramota nazvati novčanom pomoći iznos od 50 ili 100 maraka."
Eventualno zakazivanje naredne sjednice bit će naknadno saopćeno.