Prilog: Indira Šehić

Sjećanje na Zimske olimpijske igre – ZOI 84

Prije 40 godina u Sarajevu su počele 14. zimske olimpijske igre. Glavni grad Bosne i Hercegovine, od 8. do 19. februara 1984, bio je domaćin tada najveće sportske manifestacije u svijetu. Sarajevo je te 1984. godine ugostilo najbolje takmičare u zimskim sportovima.

To su bile prve Olimpijske igre u jednoj socijalističkoj državi i prve za vrijeme mandata pokojnog Huana Antonija Samraha (Juan Antonio Samaranch), koji je preminuo 2010. u Barceloni, velikog prijatelja Bosne i Hercegovine.

„Proglašavam da su 14. zimske olimpijske igre u Sarajevu otvorene.“

Ovim riječima 8. februara 1984. godine tadašnji predsjednik Predsjedništva SFRJ Mika Špiljak otvorio je jednu od najvećih sportskih manifestacija u svijetu. Festival mladosti i sporta, kako su ga mnogi nazivali, ušao je u istoriju olimpijskog pokreta. Ne samo po mnogim rekordima koji su zabilježeni na takmičenjima već i po onima koji su postignuti mnogo prije istinskog početka prvih zimskih olimpijskih igara održanih u ovom dijelu Evrope. Glas maskoti sarajevskih olimpijskih igara, čuvenom Vučku, dao je veliki sarajevski i bh. pjevač Zdravko Čolić:

„Sarajevo, Sarajevo.“

Godinu dana prije svečanog otvorenja ZOI-ja, izgrađeni su svi potrebni objekti za njihovo održavanje. Ukupno je realizovano 167 glavnih i više od 400 pomoćnih projekata. Kada je stigla vijest da je Sarajevo dobilo organizaciju – za učešće su se prijavile reprezentacije 49 olimpijskih nacionalnih komiteta, što je bio do tada rekordan broj u istoriji zimskih olimpijskih igara. Danas, 40 godina kasnije, uspomenu na Olimpijske igre u Sarajevu čuva Olimpijski muzej. Senka Ibrašimbegović, direktorica Javne ustanove Gradski muzeji:

„Mi ćemo, u Muzeju, prvo imati dan otvorenih vrata. Dakle, od 8. do 19. Muzej će biti otvoren za sve posjetioce i besplatan. Svi će posjetioci moći vidjeti stalnu postavku i, naravno, dodatne postavke koje organiziramo u povodu obilježavanja 40. godišnjice od Sarajevske olimpijade.“

Obilježavanje 40 godina Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu i sportski novinari smatraju veoma važnim, da ne bi pale u zaborav, s obzirom na to šta su sve donijele Gradu Sarajevu i Bosni i Hercegovini. Kemal Ahmetović, sportski novinar i komentator:

„Jedna sjajna bajka, koja se prije 40 godina održavala na ovim prostorima, završila neslavno. Ali, evo, čini se da i dalje postoje ljudi koji ne daju da se to zaboravi. I dobro je da je tako. Tako da ćemo u narednim danima ovim mlađim generacijama pokušati reći nekoliko rečenica o toj Olimpijadi. Kako je to bilo u Sarajevu, kako je to bilo na borilištima i sama ta atmosfera i ambijent u kojem je ta Olimpijada održana.“

U Sarajevu je postavljen kamen temeljac za formiranje biblioteke Olimpijskog muzeja sa posebnim gostom, Markusom Ostervalderom (Osterwalder), navodi Ibrašimbegović:

„Gospodin Markus Osterwalder je istoričar olimpijskih igara. Gospodin Markus Osterwalder je grafički dizajner i on je napravio jednu publikaciju, jako vrijednu, gdje je sumirao sav grafički dizajn svih olimpijskih igara u dva toma knjiga koju je poklonio Olimpijskom muzeju i na taj način smo, sa tom njegovom knjigom, napravili kao jedan kamen temeljac za muzejsku biblioteku.“

Olimpijske igre uvijek šalju poruku mira. Mlađe generacije trebale bi se više baviti lijepim stvarima, kao što su sport i umjetnost, jer, olimpijski duh je duh mira i ljubavi. Vrijednosti koje Sarajevo gaji ne trebaju ostati u prošlosti, nego je to nešto što je vrijedno za naše buduće generacije.

„Doviđenja, drago Sarajevo!“

zimske olimpijske igre Federalni radio
sport Federalni radio
0 02.05.2024 23:43
Vijesti u 22 Federalni radio
0 02.05.2024 22:12
sport Federalni radio
0 02.05.2024 17:12
Vijesti u 17 Federalni radio
0 02.05.2024 17:05
sport Federalni radio
0 30.04.2024 23:34
Vijesti u 22 Federalni radio
0 30.04.2024 22:26