Sjećanje na Bitku za ranjenike - 78 godina kasnije oko nas buja neofašizam
U Jablanici je, u organizaciji SABNOR-a BiH, Udruženja boraca NOR-a Jablanica, Društva „Josip Broz Tito“ iz Jablanice i Općine Jablanica, polaganjem cvijeća na platou Muzeja Bitke za ranjenike na Neretvi, obilježena 78. godišnjica Bitke na Neretvi i 76. godišnjica pobjede nad fašizmom. Radi se o jednoj od slavnih bitaka kao i jednoj od najhumanijih u istoriji ratovanja u Drugom svjetskom ratu. U bitki na Neretvi poginulo je 8.500 partizana. Okončana je pobjedom partizana koji su očuvali glavninu svojih snaga i spasili ranjenike.
Ove godine, zbog pogoršane epidemiološke situacije u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, nije bila organizirana centralna manifestacija, nego su u cilju kontinuiteta obilježavanja delegacije SABNOR-a BiH i općine Jablanica položili cvijeće i odali počast svim borcima koji su dali živote u borbi za pobjedu nad fašizmom. I pored vanrednih okolnosti, na ovoj manifestaciji bilo je mnogo posjetilaca.
Podsjetimo da je Bitka na Neretvi, u narodu poznata kao Bitka za ranjenike, a u jugoslavenskoj literaturi kao Četvrta neprijateljska ofenziva, počela 20. januara1943. godine. Strateški plan bio je da se zajedničkim napadom Sila osovine zada konačni udarac partizanskom pokretu. Trajala je do 1. aprila1943.
Predsjednik SABNOR-a BiH Sead Đulić sa žaljenjem je konstatirao i kako danas , 78 godina kasnije oko nas buja neofašizam. On je u svim strukturama naše zemlje, od Predsjedništva države do mjesnih zajednica. Tamo se kreiraju mržnje prema domovini, prema drugom i drugačijem, iako bi bilo zanimljivo čuti i šta su drugi i drugačiji ako baštinimo istu tradiciju i iste tekovine. Mi smo tu da upozoravamo i da podsjetimo mlade građane da nauče prepoznavati neofašizam. I mi ne bijemo Titove bitke, one su završene 1945, mi danas bijemo nove bitke protiv neofašizma, ali nekim drugim metodama. Zagledani smo u 2043, nadahnuti 1943.“, dodao je Đulić.