videoprilog Ermina Mehanovića (Dnevnik 2)

Sjećanje na Aliju Izetbegovića: Ostavio je neizbrisiv trag u postavljanju temelja BiH

Ko je bio, šta mislio i kako radio Alija Izetbegović, prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine? Bez obzira na to kakav odgovor bio, jedno je sigurno. Njegov trag je neizbrisiv, a činjenice jasne. Dvadeset i jednu godinu nakon njegove smrti - upućen je jasan odgovor onima koji ga porede s presuđenim ratnim zločincima: to neće dozvoliti.

“Ako hoćemo Bosnu i Hercegovinu, onda ne smijemo više podcrtavati nacionalno pitanje u Bosni i Hercegovini. Trebamo pokušati da budemo, ako je moguće, Bosanci, ubuduće - što više to bolje. Ne zaboravljajući, naravno, nikada ono šta smo.”

Ovako je govorio, mislio i živio prvi predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine, rođen i umro u svijetu ratnih ožiljaka. Njegovo ime svi u Bosni i Hercegovini znaju, iako pojedini imaju različito mišljenje o njegovim namjerama i ideologiji. Na godišnjicu smrti, počast su mu odali brojni građani, ali i političari, poručivši da bi ga trebalo pamtiti po ljubavi prema svojoj zemlji, ali i insistiranju da se su etničke podjele neodržive. To je lekcija koju, očigledno, nismo naučili.

“Dokumenti svjedoče jednu državničku ulogu i viziju čovjeka koji je zaista volio i živio uz svoj narod", ističe Fuad Ohranović, zamjenik direktora Arhiva BiH.

Godina je 2024. Državnici se sve češće označavaju kao zločinci, a zločinci kao heroji. Bivši visoki predstavnik Paddy Ashdown jednom je rekao kako za Aliju Izetbegovića ni najveći neprijatelji ne mogu tvrditi da ne obiluje izuzetnom hrabrošću da i u najvećoj krizi odabere suzdržanost i odbaci isključivost.

Godinama kasnije - namjerno ili ne, sadašnji visoki predstavnik Christian Schmidt u isti kontekst stavio je Izetbegovića i presuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.

“Nikome nećemo dozvoliti da izjednačava branitelje Bosne i Hercegovine i presuđene ratne zločince. Prihvatanje historijske laži je zločin u miru”, poručio je Denis Bećirović, predsjedavajući Predsjedništva BiH (SDP).

“Izjava visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Schmidta bila je, zaista, šokirajuća. Ukoliko je to rezultat nekog lapsusa ili bilo čega drugog, nije sramota - ljudski je da se čovjek izvini za ono šta je pogriješio jer doista je nedopustivo da se u istom kontekstu nađu ova dva čovjeka”, istakao je Safet Softić, delegat u Domu naroda BiH (SDA).

Umjesto izvinjenja, iz OHR-a stiglo je tek pravdanje da su tvrdnje zlonamjerne i pogrešne, a danas je propuštena i jedna od prilika da, pored verbalnog, Schmidt uputi i praktično izvinjenje. Inače, Izetbegović je, podsjećamo, dobitnik brojnih međunarodnih priznanja i ordenja. A činjenice su jasne. Izetbegović je ostavio neizbrisiv trag u postavljanju temelja Bosne i Hercegovine, države koja ne može i neće funkcionisati dok svi narodi u njoj ne počnu iskreno sarađivati.

federalna.ba

Alija Izetbegović