Sitarski: Pred BiH je politička blokada
Nepravomoćna presuda Miloradu Dodiku i sva događanja oko toga kulminacija su procesa koji nisu u onom duhu koji treba obilježavati politički život u Bosni i Hercegovini i mnogi su akteri forsirali procese koji su logično kulminirali. „Ti procesi mogu donijeti trajniju, barem jedno i pol godišnju blokadu političkog života i njegovih relevantnih segmenata. Kontroverze nastale oko presude Miloradu Dodiku samo se nastavljaju u političkom smislu na pokušaj stranaka Trojke da smijene kadrove SNSD-a što bi bilo legitimno da nije odnos snaga u predstavničkim domovima takav kakav jeste. SNSD se ne može zaobići, odnosno ne može se spriječiti njihova blokada zakonodavnog rada na državnom nivou putem Kluba Srba u Domu naroda. Oni ga mogu blokirati ne dolaskom na sjednice. Presuda Dodiku daje im dodatni motiv da to i urade“, naglašava Milan Sitarski, član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara.
Sitarski smatra kako je kazna Dodiku takva da ju on može otkupiti, a on je obavljao i neke druge funkcije osim onih u javnim organima. „On bi mogao oko toga i razne performanse da izvodi. Recimo da građanstvo uplaćuje sredstva u neki fond, odnosno njegove pristalice, za otkup kazne, a može biti i velikodušan pa da sama otkupi eventalnu kaznu. U svakom slučaju, kao da mu je netko namjestio loptu da on poentira. Nekim političkim akterima u Sarajevu kojima je on najveći i najljući protivnik da im odgovara da imaju Dodika kao najljućeg protivnika i ja bi to nazvao najboljim neprijateljem“.
Milorad Dodik pokazao je spremnost na političke razgovore sa svim političkim akterima nakon susreta sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem. „To je dobro, ali moramo dobiti barem neke naznake o sadržaju platforme koju bi zastupala srpska strana. Po kojem pitanju bi mogao popustiti , a gdje ne bi. On je dužan da nam pojasni što planira u tim razgovorima kako bi mogli komentirati takvu inicijativu“, navodi Sitarski.
Procese koje je pokrenula Trojka oko smjene SNSD-ovih kadrova i presuda Dodiku vode u blokade i poanta svih događaja je da vlada kronični nedostatak povjerenje na političkim scenama prvenstevno između bošnjačkih i srpkih političkih aktera. „I onda kad god netko od bošnjačkih i srpskih aktera pokaže volju za kompromisom sa akterom s druge strane onda ga opozicija gdje om dobiva glasove proglašava izdajnikom“, kaže Sitarski te pojašnjava kako su to najviše koristile SDA i DF u odnosu prema Trojci.
Sitarski je govorio o ulozi međunarodnih aktera na političkoj sceni u Bosni i hercgeovini, posebice o politici SAD-a i EU-a a u svjetlu promjena koje donosi administracija novog američkog predsjednika Donalda Trumpa. Govorio je i očekivanjima od nove njemačke vlasti i mogu li preuzeti lidersku ulogu u okviru Europske unije. Razgovarala Mirjana Topić Landeka.