Razgovarala Mirjana Topić-Landeka

Sitarski: Nepostizanje dogovora o Izbornom zakonu bio bi neuspjeh međunarodne zajednice

Nepostizanje sporazuma o Izbornom zakonu bio bi neuspjeh međunarodne zajednice, kazao je u intervjuu za Radio Federacije politički analitičar Milan Sitarski, referirajući se na pitanje o Mostarskom sporazumu i eventualnom neuspjehu pregovora o Izbornom zakonu. Predstavnici međunarodne zajednice, a posebice američki izaslanik Mathew Palmer i visoki predstavnik Christian Schmidt, moraju se više uključiti u meritum koji sustavno i kronično opterećuju naš politički i institucionalni život i posvetiti se posredovanju oko svih bh. problema. „Ako u rješavanju ne uspiju, bit će to neuspjeh onih koji ih šalju, kolokvijalno nazvana međunarodna zajednica, i konkretnih zemalja koje su ih poslale na te funkcije“, kazao je Sitarski. Mostarski sporazum može biti vodilja, uspješan primjer, koji je prvi put nakon mnogo godina poslao jednu dobru poruku, zaključuje on.

 „Ukidanje etničkih, odnosno nacionalnih prefiksa konstitutivnih naroda u organima vlasti nije ključna tema. Ključno je da se svakom od tih organa vlasti osigura da predstavlja dotični konstitutivni narod, kazao je Milan Sitarski odgovarajući na pitanje o ukidanju etničkih prefiksa koje je spomenuo posebni američki izaslanik za izbornu reformu u BiH Mathew Palmer. Kazao je kako se niti jedna sudska odluka prema kojoj se treba mijenjati Izborni zakon u BiH ne dotiče nacionalnih prefiksa, te da bi takav model, bez nacionalnoga, bio stranputica za BiH. Za Sitarskog je važno da je Palmer kazao kako nema promjena ovlaštenja pojedinih organa vlasti, a kamoli njihova ukidanja.

Model Štefana Fulea, kojega je hrvatska strana odbila, nije jamčio da će Hrvati dobiti izabranog hrvatskoga predstavnika u Predsjedništvu, a o kakvom se modificiranom modelu tog prijedloga radi treba se tek vidjeti, kaže Sitarski.

Predizborne kalkulacije su dovele do promjena u stavovima o legitimnom predstavljanju lidera SBB-a i Naroda i pravde Fahrudina Radončića i Dine Konakovića, kazao je Sitarski navodeći kako njih dvojica nisu vidjela interes u dominaciji jednog naroda nad drugim.

Komentirajući politiku koju vodi Milorad Dodik, a koja radikalizira situaciju dotle da se prijeti izdvajanjima RS-a, vraćanja nekih institucija tom entitetu, Sitarski smatra kako bi bilo korektno prema biračima da Milorad Dodik to predstavi kao izbornu kampanju za iduće izbore, jer to nije bio dio programa na kojem je dobio izbore 2018. godine.

federalna.ba

Milan Sitarski Federalni radio Radio Federacije BiH
Vijesti u 12 Federalni radio
0 23.11.2024 13:44
sport Federalni radio
0 23.11.2024 13:43
sport Federalni radio
0 22.11.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 22.11.2024 22:22
Vijesti u 17 Federalni radio
0 22.11.2024 17:16
sport Federalni radio
0 19.11.2024 23:26