Razgovarala: Mirjana Topić Landeka

Sitarski: Izbori po starim pravilima ne bi bili pošteni

Nakon trodnevnih neumskih razgovora oko izmjene Izbornoga zakona po kojemu bi se održali opći izbori u ovoj godini, za političkog analitičara i člana Instituta za društveno politička istraživanja Milana Sitarskog nužno je da većina bošnjačkih stranaka shvati da Bosna i Hercegovina ima dvije vrste predstavljanja, građansko i ono namijenjeno predstavljanju naroda. Komentirao je i zakonitost održavanja izbora po starim izbornim pravilima, te mogu li i hoće li američki i europski posrednici izvršiti pritisak na domaće pregovarače kako bi se idućih dana postigao dogovor.

Bosna i Hercegovina ima dvije vrste vlasti i jedna je namijenjena građanskom predstavljanju po načelu jedan čovjek, jedan glas, a druga vrsta organa, a to je Predsjedništvo i domovi naroda, su namijenjeni predstavljanju konstitutivnih naroda, kazao je politički analitičar Milan Sitarski dodavši kako je nužno da to većina bošnjačkih stranaka shvati kako bi se postigao dogovor oko izmjene Izbornog zakona:

„Ako to prelome predstavnici tih stranaka onda problema neće biti. Vidjeli smo tijekom pregovora kako njihovi predstavnici kažu kako se bore za multietničku, kako kažu, a ja se nadam da misle na multinacionalnu Bosnu i Hercegovinu, i građanski princip. Nitko ne spori građanski princip, niti multinacionalnu Bosnu i Hercegovinu, jednostavno tu građansku većinu u zastupničkim domovima nitko ne može zaobići u zakonodavnim odlukama, niti pri konstituiranju vlasti, i mislim da se tu zamjenjuju teze. Treba postići da se većina, u okviru bilo kojega naroda, ne može zaobići. Bojim se, sudeći prema njihovim izjavama, nisu prelomili koji je karakter ove zemlje po njezinom Ustavu i da ako nastave na kvazi zalaganju za građansku komponentu, da će opstruirati pregovore i smanjiti mogućnost da se stvore uvjete da se održe izbori“.

 Održavanje izbora krajem godine koje najavlju predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva Željko Bakalar i visoki predstavnik Christian Schmidt, za Sitarskog je nezakonito jer postoje rupe u Izbornom zakonu zbog nepostojanja odredbi koje se tiču izbora iz kantonalnih Skupština u Dom naroda Federacije BiH:

 „To vam je kao kad bismo igrali nogometni meč bez jasnih pravila što je faul, što je penal, što je zaleđe. Onda to nije poštena utakmica“.

Sitarski dalje naglašava kako su bez tih pravila održani izbori 2018. godine kada je ulogu Parlamentarne skupštine, koja treba popuniti rupu u Izbornom zakonu, preuzelo tehničko operativno tijelo - Središnje izborno povjerenstvo, koje je uzurpiralo prerogative zakonodavne vlasti. Takav presedan više se ne smije dogoditi. Sitarski smatra kako se u međunarodne posrednike možemo uzdati samo ako će biti korektni i jasno razgraničiti što od ponuđenih prijedloga jeste u skladu s Ustavom BiH i s Europskom konvencijom o ljudskim pravima:

„Ne očekujem od njih da zauzimaju političke stavove, jer oni su posrednici, a domaći su pregovarači, ali od dobrih posrednika očekujem da naprave jedan vrlo kvalitetan rezime stavova pregovaračkih strana i da vrlo jasno i glasno kažu što jeste, a što nije u skladu s pravnim aktima“.

Denis Zvizdić Milorad Dodik partizani četnici
0 24.11.2024 19:06
Srebrenica Dan državnosti Bosne i Hercegovine Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić
0 24.11.2024 17:23
Iran Iranski nuklearni program
0 24.11.2024 17:20