videoprilog Emine Smajlović (Dnevnik 2)

Sistem 'Amber alert' u BiH talac politike i prijenosa nadležnosti

Naša zemlja ne posjeduje sistem zvani “Amber alert” ili “Pronađi me”. Bosna i Hercegovina ima sve tehničke mogućnosti. Ipak, nedostaje ona ključna - politička, koja bi i definirala nadležnosti sistema.

Zbog nestanka dvogodišnje djevojčice Danke u Srbiji je aktiviran sistem za pronalaženje djece nazvan "Pronađi me". Ovakvi sistemi ili slični ovima koriste se u svijetu već godinama. A u isto vrijeme u Bosni i Hercegovini nema konkretnog pomaka, iako je inicijativa usvojena 29. februara.

“I dalje ne znamo koje su prepreke i i zašto nije uspostavljen sistem ‘Amber alert’. Upravo smo uključili i Direkciju za koordinaciju policijskih tijela u Bosni i Hercegovini da dođemo do saznanja u čemu je problem”, govori Aleksandra Marin Diklić, šefica Odjela za praćenje prava djece i pomoćnica ombudsmena za ljudska prava BiH.

“Nejasno je šta se čeka, nejasno je kako bilo šta može biti ispred sigurnosti jednog djeteta”, pita Amela Efendić, direktorica Centra za sigurni internet.

Nije nejasno. Ispred sigurnosti djece u Bosni i Hercegovini, kao i ispred svega drugog je politika i podjela nadležnosti. Kompliciran politički sistem naše zemlje stoji kao znak zabrane na putu donošenja svake odluke.

“Ministarstvo bezbjednosti kao koordinirajući organ u svemu tome ima ulogu da pronađe zajedno s policijskim agencijama u Bosni i Hercegovini optimalno rješenje za uvođenje ‘Amber alert’ sistema. Vrlo je bitno da ispoštujemo nadležnosti MUP-a, policijskih agencija i u skladu s tim da pronađemo rješenje. Iz tog razloga je u proces malo duži nego u Srbiji, ali je vrlo važno da pronađemo kvalitetno rješenje koje odgovara svima”, navodi Dobrica Kucalović, zamjenik ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine.

Ono što je za druge države jednostavno i tehnički lahko izvodivo, u našoj zemlji još djeluje skoro nemoguće. U začaranom krugu podjele nadležnosti problem je i razjedinjenost na državnom nivou.

“RS ima svoj sistem, Brčko Distrikt svoj sistem, Federacija svoj. Zamislite, na ovako malom prostoru s ovako malo stanovnika. SAD s onoliko država imaju jedan sistem. Naši političari žele da Bosna i Hercegovina s ovih 3,5 miliona koje jedva možemo sakupiti ima tri sistema - što je van svake pameti, apsurdno”, ističe Efendić.

U apsurdu kruženja odgovornosti jedno je sigurno – “Amber alert” sistem nam je potreban prije nego što slike nestale djece i starijih osoba u našoj zemlji ne postanu još alarmantnija vijest. Državno ministarstvo sigurnosti poručuje da su oni svoj dio posla uradili, ali da bi djelovali treba im zeleno svjetlo.

“Ima nekoliko modela po kojima možemo to da implementiramo, ali je vrlo važno da to prihvate nadležne agencije u Bosni i Hercegovini jer one su nadležne za ova krivična djela”, kaže Kucalović.

Modeli postoje, a napravljeni su prema uzoru na “Amber alert” sistem koji koriste Sjedinjene Države. Vlada SAD-a obećala je finansijsku pomoć prilikom provedbe, te omogućila edukaciju o ovom sistemu.

“Posjetili smo SAD, obišli smo sve nadležne aktere koji učestvuju u pokretanju sistema, naučili smo šta je potrebno”, ističe Efendić.

Ono što je naučeno samo treba primijeniti. Primjenjuje se prilikom otmice ili nestanka djece. A nakon toga neophodna je koordinacija svih institucija nadležnih za sigurnost djeteta.

“Policija po saznanju pokreće sistem po saznanju o otmici djeteta ili po nekom drugom razlogu po kojem budu smatrali za shodno da se sistem pokrene. Nakon toga te informacije koje policija želi da podijeli s javnošću njih dijeli Centar za sigurni internet kao sekundarni uzbunjivač kako bi policija radila onaj operativni dio da se pronađe žrtva, a Centar da radi onaj dio koji je komunikacija s medijima, telekom operaterima i svim oglašivačima”, objašnjava Efendić.

Dakle, znanje postoji, čeka se samo usaglašavanje svih relevantnih aktera. Ono u čemu su svi saglasni – “Amber alert” sistem neophodan je u Bosni i Hercegovini. No, na to ćemo, ipak, još malo pričekati.

federalna.ba

Amber Alert sistem