Sisi-manija: Prva kraljevska slavna osoba proslavljena u kinima i Netflixu
(Izvor: MK2 Films © Felix Vratny)

Sisi-manija: Prva kraljevska slavna osoba proslavljena u kinima i Netflixu

Opisuju je kao habsburšku pop-zvijezdu, prvu kraljevsku slavnu osobu, najraniji primjer ženskog tijela kojeg mediji posramljuju i dugo neotkrivenu feminističku ikonu 19. stoljeća.

Elisabeth, carica Austrije, sada je ponovno oživljena za moderno doba s dva nova filma, dvije televizijske serije, uključujući biografski film na Netflixu, kao i roman.

Posljednji od njih, Corsage, koji se u njemačkim kinima počeo prikazivati u četvrtak nakon što je u maju premijerno prikazan u Cannesu, šokirao je neke kritičare svojim odmakom od tradicionalno romantične slike carice prema mračnijoj psihološkoj studiji. Njena patnja pod ograničenjima dvorskog života utjelovljena je u samom naslovu. Scene opisane kao "bolne za gledanje" prikazuju Sisi, koju glumi Vicky Krieps, dok joj vežu sićušni korzet, a ona insistira da ga njene sluškinje, čije su ruke iscrpljene od pokušaja, stegnu još više. Počinje na njen 40. rođendan 1877., kada se bori da održi korak s očekivanjima da mora uvijek ostati mladolika – hranjena dijetom od kriški naranče i goveđe juhe – film završava navodno šokantnom scenom, za koju su kritičari rekli da je dostojna Quentina Tarantina.

TV serija Sisi, s druge strane, turobni je portret njenog burnog braka s carem Franjom Josipom i brutalnog iskorištavanja od strane Habsburgovaca kao lijepe figure koja je u njoj samo vidjela producenta prikladnom prijestolonasljedniku. Do sada dobro primljen, izazvao je pomutnju svojim iskrenim prikazom njene seksualnosti.

Sisi, kako je bila šire poznata, najslavnije je utjelovila njemačko-austrijska glumica Romy Schneider u iznimno popularnoj televizijskoj trilogiji iz 1950-ih. Schneider je kasnije također glumila kao zreliju princezu u filmu Luchina Viscontija iz 1972. o njenom bliskom prijatelju, gay, ekscentričnom kralju Ludwigu II od Bavarske. Glumica se kasnije požalila: "Sisi se za mene lijepi kao zobena kaša."

Bavarska princeza prije nego što je označena kao prikladna buduća supruga za Franju Josipa i udala se za njega u dobi od 16 godina, rađajući četvero djece, prije nego što ju je u dobi od 60 godina ubio talijanski anarhist,  protivila se ograničenjima habsburškog dvorskog života. Dominique Devenport, koja glumi u seriji Sisi, koja se emitira na RTL+ u Njemačkoj, rekla je da lik "funkcionira" kao figura s kojom se mogu povezati zbog njene snažne ženske priče. “Ona postavlja pitanja koja si ljudi danas postavljaju”, rekla je za njemačke medije. “Kako mogu ostati vjeran sebi, koje odluke moram donijeti, kako ispuniti očekivanja koja svi imaju od mene?”

Netflixova serija The Empress trebala bi biti objavljena najesen, a očekuje se da će se pridružiti svojim rivalima u potpirivanju novog interesa za aristokratkinju, koju se donekle predvidljivo često uspoređuje s pokojnom princezom Dianom. Uspostavljene su paralele između filma Corsage, koji je snimila austrijska redateljica Marie Kreutzer, i povijesno-fantastične drame Spencer, redatelja Pabla Larraina iz 2021. o torturi u životu Diane.

Süddeutsche Zeitung je hvalio Kreutzera jer je potpuno izokrenula sliku o Sisi, prikazujući je kako masturbira u kadi, puši, pokazuje srednji prst dvorjanima, uzima heroin da smiri živce i naziva svog muža seronjom. “Kreuzter je proizveo šok terapiju”, napisao je njegov kritičar. Hvali je jer je Sisi "oslobodila" "romyschneiderizacije", što bi sama Romy Schneider prva odobrila.

Očekuje se da će roman Karen Duve, koji bi trebao izaći u septembru, razraditi još jednu stranu njenog lika: kao sjajnog lovca i dresurnog jahača. Duve je opisala Sisi kao "neotkrivenu feminističku ikonu".

Palače Hofburg i Schönbrunn u Beču, u kojima je Sisi boravila, dugo su bile jaki turistički magneti za one koji žele slijediti njen trag. Njene karike i konj s hvataljkama, na kojem navodno svakodnevno pretjerano vježba, među glavnim su atrakcijama, a njeno lice krasi sve, od bombonijera do opernih naočala. Sisina priča je nedavno pokazala uspjeh na kino blagajnama njemačkog govornog područja kao scenski mjuzikl Elisabeth, koji je dosegao publiku od 10 miliona gledatelja između 1992. i 2019., ali nikada nije stigao na pozornicu engleskog govornog područja. Proizveo je posebno snažan kult u Japanu, gdje je i postavljena.

Ali austrijski komentator Hans Rauscher rekao je da opetovano oživljavanje priče o Sisi ima još zlokobniju privlačnost. Na površini, napisao je u Der Standardu, to je "fascinacija lijepom mladom ženom, caricom evropskog imperija", ali u stvarnosti, rekao je, to je prilično svakodnevna priča o "utučenoj tinejdžerici koja se sa 16 udala za svog rođaka, pedantnog dosadnjaka, koji ju je zarazio spolno prenosivom bolesti”. Opisujući nove stavove kao "začinjenije, iako jednako neprobavljive" kao i prikazi Romy Schneider, on sugerira da zanimanje za Sisi ima mnogo veze s karakteristikama koje je ona pokazivala za koje su Austrijanci povezani - "depresivna, poslušnost iznad slobode, neurotična" - koja , rekao je, "možda objašnjava kult Sisi".

federalna.ba/The Guardian

carica Austrije Elisabeth Sisi